5 rodzajów intymności + jak je budować w związku

intymność

Kiedy myślimy o intymności, często myślimy o seksie. Istnieją jednak co najmniej cztery rodzaje intymności, które w ogóle nie obejmują seksu ani dotyku, ale są równie ważne i skuteczne w tworzeniu związku.

Czym jest intymność w związku?

 

Intymność to poczucie bliskości i wzajemnych powiązań z drugą osobą, a także podstawa silnego, długotrwałego związku. Intymność może istnieć we wszystkich typach relacji, od przyjaźni, przez relacje rodzinne, po romantyczne.

Najlepszym sposobem na opisanie intymności jest myślenie o niej jako o połączeniu. Jeśli chcesz z kimś zbudować intymność, chcesz się głęboko z nim połączyć.

Podczas gdy ludzie kojarzą intymność w związku z seksem, tak naprawdę jest to tylko jeden rodzaj intymności: fizyczny. Seks może być ważną częścią zaangażowanych związków, ale wymaga również trwałej relacji poza chemią w sypialni.

Bez innych rodzajów intymności, poza fizycznym, związek może zacząć się rozpadać lub pozostać na bardzo powierzchownym poziomie

5 rodzajów intymności w związku

 
  1. Fizyczna intymność
 

Intymność i seks są powszechnie uważane za synonimy i ma to oczywiści sens, gdyż intymność polega na bliskości, a stosunek seksualny fizycznie zbliża do drugiego człowieka jak to tylko możliwe.

Fizyczna intymność polega na tworzeniu uczucia bliskości i połączenia poprzez używanie ciała i fizycznego dotyku, który może obejmować seks, a także dotyk nieseksualny, taki jak całowanie, różne rodzaje uścisków i po prostu przytulanie.

Dotyk jest ważny dla związków, ponieważ wyzwala uwalnianie oksytocyny i innych hormonów dobrego samopoczucia. Oksytocyna jest znana jako hormon powodujący przywiązanie i poczucie bezpieczństwa. Ten hormon jest tym samym hormonem, który uwalnia się między noworodkiem a jego matką, dlatego kontakt skóry do skóry jest wysoce zalecany do tworzenia więzi po porodzie.

Przykłady bliskości fizycznej:

  • Stosunek płciowy
  • Seks oralny
  • Przytulanie
  • Całowanie
  • Tulenie
  • Trzymając się za ręce
  • Siedzenie blisko siebie
  • Każdy rodzaj kontaktu „skóra do skóry
 
  1. Emocjonalna intymność
 

Emocjonalna intymność obejmuje szczere, autentyczne dzielenie się myślami i uczuciami. Obejmuje umiejętność opowiadania sobie nawzajem swoich najgłębszych lęków, marzeń, rozczarowań i najbardziej skomplikowanych emocji, a także poczucie bycia widzianym i rozumianym, kiedy to robisz. Emocjonalna intymność oznacza, że zarówno ty, jak i twój partner, czujecie się bezpiecznie i komfortowo. Ta „bezpieczna przestrzeń” jest kultywowana przez każdą osobę powstrzymującą się od osądzania lub pogardy, gdy druga osoba dzieli się swoimi uczuciami.

Powierzamy się ludziom, którym ufamy. Nie oznacza to, że zawsze powiedzą nam to, co chcemy usłyszeć, ale wierzymy, że nie powtórzą innym niczego, co wyznajemy im w tajemnicy. Ufamy również, że nie będą nas zawstydzać lub poniżać.

Przykłady intymności emocjonalnej:

  • Para prowadzi długą, czułą rozmowę o tym, czego chcą od swojego związku, a także o tym, co jest dla nich trudne w ich relacji. Otwierają się w rozmowie, czując się bliższymi niż kiedykolwiek i bardziej zrozumianymi przez siebie nawzajem.
  • Kobieta wraca do domu i opowiada swojemu partnerowi o stresującym incydencie, którego doświadczyła w pracy, w tym o uczuciach. Jej partner zadaje pytania, aby pomóc jej przetworzyć doświadczenie i uznać jej emocje.
  • Mężczyzna wyraża, że jego partnerka utrzymująca relacje z byłym sprawia mu dyskomfort. Jego partnerka stara się wczuć w jego obawy, zamiast udowadniać, że jest paranoikiem.
  • Kobieta zwierza się mężowi, że nie jest zadowolona ze swojego ciała po urodzeniu dziecka. Ufa swojemu partnerowi, że zaoferuje jej pocieszenie i pomoże jej znaleźć rozwiązania, jeśli jest to pożądane, zamiast odrzucać jej uczucia.
  • Osoba opowiada swojemu partnerowi, że była prześladowana jako dziecko. Partner jest uważny, traktuje sytuację poważnie i oferuje mnóstwo wsparcia emocjonalnego.
 
  1. Intymność intelektualna
 

Wygoda w komunikowaniu przekonań i punktów widzenia bez martwienia się o potencjalne konflikty tworzy intelektualną intymność. Każda osoba w związku ma swobodę samodzielnego myślenia i wierzy, że jej opinie są cenione – zamiast odczuwać presję, by się ze wszystkim zgadzać lub bać, że jej opinie zostaną wyśmiane. Taka atmosfera zachęca do inspirujących rozmów. Czujesz się bliżej osoby, która troszczy się o ciebie niezależnie od różnic i szanuje twój głos.

Przykłady intymności intelektualnej:

  • Partnerzy debatują nad znaczeniem wyższego wykształcenia. Żaden z nich nie czuje potrzeby posiadania „racji”. Po prostu lubią słuchać uzasadnień drugiej osoby.
  • Para nie zgadza się co do tego, który aktor zagrał najlepszego Jokera. Każda osoba rozumie, że jej teoria jest ściśle oparta na opiniach i lubi wymieniać się swoimi spostrzeżeniami.
  • Małżonkowie dyskutują o celu istnienia. Nie wierzą, że istnieje konkretna odpowiedź na pytanie: „Jaki jest sens życia?” Każdy z nich ma poglądy, których sami być może by nie rozważyli.
  • Para czyta i omawia razem książkę. Oboje chętnie porównują to, jak zrozumieli jej przekaz, zamiast próbować się nawzajem przekonać, co autor miał na myśli.
 

Termin sapioseksualny odnosi się do kogoś, kto uważa inteligencję za atrakcyjną lub podniecającą seksualnie. Pozwolenie na prowokującą do myślenia rozmowę, która kwestionuje pomysły każdej osoby, to kolejna wspaniała metoda tworzenia więzi w związku – o ile nikt nie czuje się osobiście zaatakowany.

  1. Empiryczna intymność
 

Wspólne doświadczenia prowadzą do budowania wspólnego świata i prywatnych wspomnień, które mogą zintensyfikować związek. Akt pracy zespołowej i wspólne dążenie do wspólnego celu podczas tworzenia doświadczenia również tworzy poczucie bliskości. 

Nasze wspomnienia są ściśle powiązane z naszymi zmysłami, dlatego możemy przypomnieć sobie zapach spalonej gumy, nawet jeśli nie wąchaliśmy jej od jakiegoś czasu. Przywoływanie chwil wyzwala mimowolne reakcje sensoryczne. Jeśli chwila była przyjemna, przy ponownym przeżywaniu budzi tę samą energię.

Przykłady empirycznej intymności:

  • Para trenuje razem biegnie przygotowując się do maratonu. To pozwala im wspierać się i motywować nawzajem w kierunku osiągnięcia celu.
  • Partnerzy gotują wspólny posiłek. Jeden przygotowuje danie główne, a drugi deser lub dodatki.
  • Para wybiera się na dłuższą przejażdżkę rowerową. Ktoś jest odpowiedzialny za zaplanowanie trasy, podczas gdy druga osoba pakuje przekąski i wodę.
  • Dwa zakochane gołąbki odwiedzają miasto, w którym żadna z osób wcześniej nie była, więc oboje odkrywają je po raz pierwszy razem.
 
  1. Duchowa intymność
 

Praktyka religijna/duchowa nie jest konieczna do duchowej intymności, chociaż może służyć temu celowi. Ta bliskość powstaje, gdy dzielisz wzruszające chwile ze swoim partnerem. Chociaż modlitwa czy medytacja mogą kwalifikować się jako jeden z takich momentów, istnieje wiele innych przykładów duchowej intymności.

Przykłady duchowej intymności:

  • Partnerzy wspólnie obserwują wschód (lub zachód) słońca, wspólnie podziwiając to zjawisko.
  • Para spaceruje po parku, trzymając się za ręce — ciesząc się pięknem przyrody i sobą nawzajem.
  • Małżonkowie łączą się, stojąc w cichym zachwycie, z widokiem na ocean.
  • Partnerzy omawiają swoją etykę, poczucie celu i osobiste definicje duchowości. Dyskusja pogłębia wzajemne zrozumienie.
  • Małżeństwo czyta przed snem kilka fragmentów swojego duchowego tekstu. Takie postępowanie pomaga im się zrelaksować i poczuć wzajemne dostrojenie z mocą większą niż oni sami.
 

Duchowa intymność pozwala na transcendentne połączenie – poza logiką i świadomym myśleniem. Rozważne poprawianie tego rodzaju bliskości pomaga w budowaniu silnej więzi. 

 

Jak budować intymność w związku

 

  1. Zwiększenie fizycznej intymności
 

Oprócz ustalania potrzeb życia seksualnego i fizycznego dotyku w związku, istnieje wiele sposobów na bardziej romantyczny seks, na przykład patrzenie w oczy, medytację dotyku, rytuały i seks tantryczny. Niektórzy ludzie rozróżniają również „kochanie się” od uprawiania seksu, co może pomóc ci zastanowić się, w jaki sposób wprowadzasz intymność do swoich doświadczeń seksualnych.

  1. Zwiększenie intymności emocjonalnej
 

Możesz pielęgnować emocjonalną intymność w swoich związkach, angażując się w głębszą, bardziej introspektywną rozmowę, rozmawiając o emocjach i doświadczeniach, którymi zwykle nie dzielisz się z innymi. Podobnie zadawaj swojemu partnerwi przemyślane pytania i bądź ciekawy, jak myśli i czuje. Słuchaj, aby zrozumieć, zamiast czekać na odpowiedź. Zawsze uważaj, aby nie kwestionować uczuć partnera, aby stworzyć atmosferę sprzyjającą otwartemu, szczeremu dialogowi.

  1. Zwiększenie intymności intelektualnej
 

Możesz stworzyć większą intymność intelektualną inicjując dyskusje na tematy, w których wiesz, że ty i twój partner macie różne opinie. Podejmij świadomy wysiłek, aby prowadzić te rozmowy bez narastania postawy obronnej lub gniewu. Możesz także omawiać pomysły i abstrakcyjne koncepcje, które wspólnie badacie. Ten rodzaj intymności polega na łączeniu poprzez logikę i filozoficzną ekspresję.

  1. Zwiększanie empirycznej intymności
 

Wyrusz na nowe przygody ze swoim partnerem, aby zwiększyć empiryczną intymność. Zaplanuj działania, których jeszcze razem nie robiliście lub umówcie się na spotkanie w tej samej restauracji, aby stała się waszymmiejscem.

Każda osoba w parze może, a nawet powinna mieć również swoje prywatne życie. Nie musicie współpracować przy wszystkim, ale ważne jest, aby mieć wspólne doświadczenia. W ten sposób twoja intymność przeplata się ze wspomnieniami i zdobytą wiedzą. 

  1. Zwiększenie duchowej intymności
 

Porozmawiaj o duchowości ze swoim partnerem, aby każdy z was mógł odkryć doświadczenia, które drugi uważa za budzące podziw. Następnie regularnie planuj czas na takie i podobne przedsięwzięcia. Może odnajdziecie wspólną duchową praktykę. Dobrą rzeczą w duchowej intymności jest to, że nie musisz wkładać wiele wysiłku poza tworzeniem możliwości. Pozwól chwili działać.

Co zrobić ze strachem przed intymnością

 

Jeśli wrażliwość wymagana do osiągnięcia intymności wydaje się przerażająca lub obca, nie jesteś sama. Strach przed intymnością ma swój cel i najprawdopodobniej jest to ochrona. Możesz wtedy potrzebować alternatywnych sposobów na poczucie bezpieczeństwa.

Ludzie, którzy boją się intymności, często jej pragną, ale strach przed zranieniem i rozczarowaniem jest silniejszy. W takim wypadku warto dotrzeć do źródła tego lęku i go transformować, a następnie zbudować intymną relację z samą sobą.

Zapraszam na tantryczną pracę z ciałem, która pomaga w uwalnianiu emocji.