FAQ - Pytania i odpowiedzi o sesjach i masażach tantrycznych

Zdaję sobie sprawę, że masaże tantryczne nie są jeszcze zbyt popularne, a  świadomość tego, czym naprawdę są i jakie korzyści można dzięki nim osiągnąć, jest niewielka lub wypaczona przez – niesłuszne – utożsamianie ich z masażami erotycznymi. 

Mam nadzieję, że odpowiedzi na te najczęściej zadawane pytania dotyczące masażu tantrycznego okażą się pomocne, rozwieją Twoje potencjalne wątpliwości i dostarczą wystarczających informacji i argumentów, by przekonać się o sile i wartości płynącej z ich doświadczania.

Jeśli masz dodatkowe pytania, oczywiście możemy je wyjaśnić we wstępnej rozmowie telefonicznej.

Tantra sięga około VII wieku i była serią pism ezoterycznych znalezionych w wierzeniach hinduskich i buddyjskich. Samo słowo tłumaczy się jako “splot”, “rozszerzanie” lub “równowaga”, więc jeśli zastosujemy to do tego, jak rozumiemy dzisiaj Tantrę, jest to splot różnych elementów nas samych, których eksploracja i rozwój pomagają nam rozszerzać własne doświadczenia i odnaleźć równowagę oraz połączenie ze sobą i innymi.

Profesjonalny masaż tantryczny koncentruje się na fizycznych i energetycznych blokadach, czakrach i meridianach (kanałach energetycznych), aby pomóc w uwolnieniu zablokowanej energii i przemieszczaniu jej po całym ciele, tak by energia seksualna (energia życiowa) mogła swobodnie płynąć. Ze względu na swój wyjątkowy charakter polecany jest osobom doświadczającym stresu fizycznego, przemęczenia, depresji, niskiej żywotności, problemów natury seksualnej oraz każdego, kto pragnie pogłębiać kontakt i świadomość ze swoim ciałem i energią.

Masaż tantryczny nie jest masażem erotycznym. I choć w trakcie masażu mogą być masowane miejsca intymne, to – w przeciwieństwie do masażu erotycznego, którego celem jest po prostu orgazm i zaspokojenie fizyczne – jego celem jest usunięcie blokad energetycznych, uruchomienie przepływu energii i doświadczenie energii seksualnej na głębszych poziomach i w całym ciele. 

Niestety często pod przykrywką masażu tantrycznego kryje się masaż erotyczny, którego głównym celem jest odprężenie i fizyczny orgazm. Taki masaż może zawierać elementy profesjonalnego masażu tantrycznego, jak rytuały czy niektóre techniki dotyku, natomiast może pomijać tak ważne elementy, jak pracę z energią, uwalnianie blokad, pracę z granicami i potrzebami, uważnością, ruchem, oddechem, medytacją, pracę z pojawiającymi się emocjami czy myślami. Celem profesjonalnego masażu tantrycznego jest uwolnienie blokad, poszerzenie energii i przepływu, uwrażliwienie ciała na przyjemność, doświadczanie przyjemności i orgazmów, ale bardziej energetycznych, niż fizycznych, Masażysta erotyczny może również inwestować własną energię seksualną w taki masaż i być nie tylko ofiarowującym, ale i czynnym biorcą, zaspokajając własne pragnienia, co nigdy nie ma miejsca w przypadku masażu profesjonalnym. Profesjonalny masażysta przeszedł gruntowne szkolenie oraz poprzez praktykę własną potrafi kontrolować osobistą energię seksualną, tak by w trakcie masażu być jedynie ofiarowującym, a nie biorącym – latarnią, która jedynie oświetla procesy i doświadczenia przyjmującego. 

Oferowane są masaże i rytuały tantryczne, które możemy podzielić na dwie kategorie: przyjemnościowe (poszerzające energię seksualną) i uzdrawiające (terapeutyczne).

Podczas masażu przyjemnościowego (<- kliknij w link, by przeczytaj więcej) przyjmujący masaż może osiągnąć orgazm, choć nie to jest celem. Masaż tantryczny przyjemnościowy polega raczej na otwieraniu się na doświadczenie swojej seksualności i przyjemności z niej płynącej, uwalnianiu blokad energetycznych i napięć oraz duchowym łączeniu się z samym sobą na wszystkich poziomach. Do masaży przyjemnościowych możemy również zaliczyć masaże i sesje tantryczne dla par. 

Natomiast uzdrawiający masaż tantryczny (<- kliknij w link, by przeczytaj więcej) to rodzaj manualnej pracy z ciałem fizycznym i energetycznym w celu uwolnienia energii seksualnej, która została zablokowana poprzez rutynę, traumy, nieuświadomione lęki i wstyd w postaci napięć w mięśniach szyi, pleców, ud, miednicy, yoni, lingama i rozety. W trakcie sesji pracuje się na tkankach głębokich, w których zapisują się wszystkie niewyrażone emocje, zranienia i traumy, tworzące swoistą „zbroję”, która uniemożliwia swobodny przepływ życiodajnej seksualnej energii, co skutkuje wieloma blokadami w wyrażaniu siebie, swoich uczuć oraz problemami w swobodnym i radosnym doświadczeniu, nie tylko seksualności, ale życia w ogóle. Natomiast na poziomie fizycznym skutkuje to chronicznymi napięciami prowadzącymi do wielu somatycznych dolegliwości. Rozpracowywanie tych zablokowanych miejsc pozwala krok po kroku rozpuścić „zbroję” poprzez uświadomienie sobie blokad oraz ich uwolnienie, co przywraca naturalny i swobodny przepływ energii.

Seria Inicjacja w Tantrę została zaprojektowane tak, abyś w trakcie kilku lub kilkunastu (w zależności od potrzeb i postępów) spotkań mogła poznać świat Tantry. Sesje obejmują zarówno masaże, jak i pracę z ciałem i oddechem, prowadzone medytacje, wizualizacje, pracę z emocjami i stopniowym poszerzaniem energii seksualnej.

Masaż Taoistyczny pozwala na doświadczenie najróżniejszych doznań, które pobudzają sieć neuronową. Taki dotyk może nam pomóc w pobudzeniu naszych mniej żywotnych lub zablokowanych części, poszerzeniu naszej zdolności odczuwania i zapewnieniu energii erotycznej, która pełni zaszczytną i ważną rolę w naszym życiu i ciele.

Masaż Kaszmirski pomaga nawiązać głęboki kontakt naszym ciałem i zaspokoić deficyty potrzeby fizycznej bliskości, zwłaszcza te mające korzenie w dzieciństwie i młodości.

Masaż Rozkosz Shakti otwiera na doświadczenia energii seksualnej w całym ciele oraz przedłużonych orgazmów.

W Masażu Lemuriańskim wyzwolona w Yoni energia kundalini przenoszona jest do czakry serca, by doświadczyć rozkoszy z ich połączenia.

Krótko mówiąc, terapia seksualna pomaga wyleczyć dysfunkcje seksualne. Coaching seksualności (i relacji) pomaga sprawnym seksualnie osobom wejść na wyższy poziom doświadczeń seksualnych i poprawy relacji. Tantryczny coaching sięga dalej i uczy, jak łączyć się i doświadczać swojej seksualności na głębszych (np. ekstatycznych, a nawet duchowych) poziomach. Tantryczne uzdrawianie seksualności, podobnie jak klasyczna terapia seksualna, również pomaga uwalniać od dysfunkcji seksualnych, ale w swych metodach skupia się na pracy z ciałem (zarówno fizycznym, jak i emocjonalnym i energetycznym), w ten sposób omijając werbalny proces, jaki ma miejsce w pierwszym rodzaju terapii.

Więcej o różnicach przeczytasz tutaj.

Nagość w Tantrze postrzegana jest jako naturalny stan człowieka. Odsłonięcie ciała podczas masażu taantrycznego pozwala przyjmującej masaż stać się bardziej świadomą swojego ciała i swojej seksualności, co pozwala na uwolnienie się od blokad i ograniczeń.
 
Nagość fizyczna jest symbolem obnażenia swojego wnętrza, skrywanych masek, zbroi, pokazania „nagiej prawdy” o sobie, decyzją, by nic nie ukrywać, by ujawnić wszystko, co potrzebuje uzdrowienia oraz zaproszeniem ciała do wyrażania…
 
Mimo korzyści z nagości, nie ma też jej obowiązku. Jest wiele technik masażu tantrycznego podczas których można zostać w bieliźnie, a nawet w pełnym ubraniu (choć wtedy ciężko pracować z olejem). Choć najpełniejsze doświadczenia masażu przeżyje się będąc nago, to jeśli nie jesteś na to gotowy/gotowa – zacznij od poziomu, w którym będziesz czuć się komfortowo i bezpiecznie. Być może z kolejnymi sesjami otworzysz się na pełnię doświadczeń, a jeśli nie, to również będzie w porządku – a żaden profesjonalny masażysta tantryczny nigdy nie będzie Cię do tego przekonywać.

Choć istnieją techniki masażu tantrycznego skupionego na subtelnej pracy energetycznej, podczas których dotyku fizycznego nie ma lub jest bardzo ograniczony, to zasadniczo podczas masaży pracuje się bezpośrednio z ciałem używając różnych technik i rodzajów dotyku, który zawsze jest dostosowywany do otwartości, gotowości, granic i potrzeb przyjmującego. 

Wyjątkiem są rytuały tantryczne dla par, podczas których pełnię rolę przewodnika, nie ingerując fizycznie w proces.

Nie zawsze. Błędnym jest przekonanie, że masaż tantryczny powinien być skoncentrowany na seksualnych częściach ciała (piersi/yoni/lingam/rozeta). Masaż głowy czy kręgosłupa już może być masażem tantrycznym, gdyż energia seksualna przepływa przez każdą komórkę ciała.

Nie zawsze. 

W masażach terapeutycznych celem jest uwolnienie blokad, pracuje się z napięciem, bólem, czasami trudnymi emocjami i myślami. Ich uwolnienie przynosi ulgę, głęboki spokój, poczucie lekkości i przepływu, czasami przyjemności jako konsekwencji przywrócenia przepływu i pełniejszego kontaktu z ciałem.

W masażach poszerzających energię seksualną przyjemność, błogość i orgazm są naturalnym przejawem uruchomionej i rozprowadzonej energii. Należy jednak zaznaczyć, że zazwyczaj jest to przyjemność odczuwana na zupełnie innym poziomie, niż większość ludzi zna z własnego doświadczenia. Choć przyjemność czysto fizyczna też się pojawia, to w trakcie masaży tantrycznych można ją odczuć również na poziomie energetycznym rozchodzącą się po całym ciele. Orgazmy również mogą się pojawić, choć nigdy nie dąży się do orgazmu fizycznego odczuwanego głównie na poziomie narządów płciowych (w tantrze nazywanym orgazmem pierwszego poziomu), w którym energia zostaje szybko rozładowana, pojawia się ulga od napięcia i często zmęczenie oraz chęć szybkiego zaśnięcia. W masażu tantrycznym dąży się do orgazmu drugiego poziomu – w którym narządy płciowe są energetycznie połączone z przestrzenią serca. Energia seksualna płynie wtedy z narządów płciowych do serca, gdzie jest zachowywana i transformowana w wyższe energie, a potem wraca przez otwarte serce z powrotem do miejsc intymnych. Po takim orgaźmie pojawia się poczucie pełni, głębokiego połączenia ze sobą oraz wzrostem żywotności. 

Gdy emocje potraktujemy jako formę energii, to tak, zawsze dochodzi do jej uwolnienia. To jak dużo się jej uwolni, jakiego rodzaju i jakie przyniesie doświadczenia zależy od kilku czynników: rodzaju masażu, otwartości, gotowości, poczucia bezpieczeństwa i zaufania przyjmującego. To także proces, który postępuje z każdym kolejnym masażem, otwierając powoli i bezpiecznie na coraz głębsze i intensywniejsze doświadczenia. Na początku procesu często blokady uwalnianie są jedynie na poziomie fizycznym, bez odczuwania jakichś konkretnych emocji, które najczęściej zaczynają uaktywniać się z czasem.

Nie. Profesjonalny masażysta nigdy nie jest nago. Minimalny strój masażysty to bielizna i pareo (sarong) lub spodnie.

To zależy. Jeśli chęć dotyku będzie płynąć z potrzeby poczucia oparcia czy ugruntowania, to położenie ręki, np. na ręce czy nodze masażysty, jest jak najbardziej w porządku. Natomiast dotykanie w sposób erotyczny jako wyraz rosnącej w przyjmującym energii seksualnej nie jest dopuszczalne. Doświadczenie rodzącej się i przepływającej energii jest osobistym doświadczeniem niezwiązanym z masażystą, który jedynie pomaga się z nią skontaktować i uruchomić przepływ, ale w niej nie uczestniczy. 

Nie. Profesjonalny masaż tantryczny nie jest usługą seksualną. W razie eskalacji podniecenia i energii seksualnej rodzącej się w przyjmującej, która poczułaby pragnienie jej zewnętrznej manifestacji, w formie zbliżenia seksualnego z masażystą, zostanie pokierowana, by doświadczyć tej energii w swoim wnętrzu, jako własnej energii życiowej, którą może transmutować i wykorzystać do własnego wzrostu. 

Sama również możesz czuć się w pełni bezpiecznie. Profesjonalny masażysta nigdy nie będzie dążył do takiego zbliżenia, ani nie będzie dotykał Cię w sposób erotyczny, czerpiąc z tego seksualną satysfakcję. Jego rolą jest jedynie dawanie i towarzyszenie Ci w Twoim procesie, a nie branie i czerpanie z tego własnej satysfakcji. Masażysta w trakcie sesji nigdy nie uaktywnia swojej energii seksualnej. Poza tym, niezależnie od ustalonych przed masażem granic, zawsze masz prawo zmienić zdanie i powiedzieć, że nie chcesz jakiegoś rodzaju dotyku, a od razu zostanie to w pełni uszanowane. 

Sesja masażu tantrycznego będzie znacząco się różniła w zależności od tego, czy będzie to masaż uzdrawiający, czy przyjemnościowy, będzie też zależeć od potrzeb i granic przyjmującego.

Zasadniczo jednak sesję można podzielić na kilka etapów:

– Każdy masaż zaczyna się omówieniem potrzeb i granic. Granice w trakcie masażu nigdy nie zostaną poszerzone (za to w każdej chwili mogą być bardziej ograniczone przez przyjmującego).

– Przyjmujący, zostając sam w pokoju, rozbiera się (do wcześniej określonego poziomu) i zakłada na siebie pareo (chustę).

– Sesja zaczyna się rytuałem otwarcia, połączeniem z własnym sercem, stworzeniem bezpiecznej przestrzeni, ustaleniem intencji sesji i nauki odpowiedniego oddechu. Sesja może być również poprzedzona wspólną medytacją lub innymi praktykami pozwalającymi na głębszy kontakt ze swoim ciałem, sercem i seksualnością.

– W zależności od rodzaju masażu przyjmujący kładzie się na materacu lub stole, będąc jeszcze przykrytym pareo. 

– Po rytualnym przywitaniu z ciałem przyjmującego, otwarciu serca i kontakcie energetycznym, ofiarowujący masaż powoli odsłania święte ciało przyjmującego zsuwając pareo.

– W pełnej obecności i uważności przeprowadzany jest wybrany, wspierany potrzebą chwili i intuicją, masaż. Utrzymywany jest stały kontakt z przyjmującym, który w trakcie masażu jest aktywny (choćby przez oddech i obecność w ciele) i współpracuje z obdarowującym. Nie jest biernym odbiorcą, komunikując na bieżąco swoje potrzeby i doświadczenia.

– Każdy masaż kończy się czasem nic nierobienia, w którym wszystkie poruszone energie i procesy mają czas na integrację. Obdarowujący w tym czasie poprzez swoją pełną obecność tworzy przestrzeń, w której zapoczątkowane zmiany mogą się przejawić i dokonać.

– Każda sesja kończy się krótkim rytuałem zamknięcia i rozmową o przebytych doświadczeniach przyjmującego.

Cała sesja trwa zazwyczaj 2.5h

Nie ma na to jednej odpowiedzi. Ilość potrzebnych sesji zależy od ilości Twoich blokad, gotowości na ich uwolnienie, otwartości na doświadczanie siebie oraz indywidualnych potrzeb i celów. Już jedna sesja może znacząco wpłynąć na poprawę samopoczucia i odczuwanie przepływu, natomiast zazwyczaj to stopniowy proces odkrywania siebie, dlatego – jeśli zależy Ci na głębokiej i trwałej pracy nad sobą – warto odbyć od kilku do kilkunastu sesji.

Najlepiej pić dużo wody dzień przed i w dniu masażu. Zasadniczo nie należy nic jeść przynajmniej na 2h przed masażem, aby organizm nie był obciążony trawieniem. Przed przyjściem na masaż możesz pomyśleć o obszarach swojego życia, z którymi chciałabyś popracować oraz o intencji (celu), którą chciałbyś dzięki sesji osiągnąć. Jeśli posiadasz i chcesz, to możesz wziąć swoje pareo (chustę) do okrycia ciała, ale nie jest to konieczne – na miejscu będzie taka chusta na Ciebie czekać. Możesz przed masażem wziąć prysznic, by czuć się świeżo i komfortowo. Depilacja miejsc intymnych nie jest konieczna.

Masaż tantryczny:

 • Uzdrawia nasze ciało i umysł.
 • Uwalnia traumy seksualne i/lub problemy emocjonalne/psychiczne spowodowane nadużyciami, porodem, impotencją, przedwczesnym wytryskiem, strachem przed seksualnym zaangażowaniem, związkami i intymnością.
 • Otwiera nasze serce.
 • Budzi w nas uśpioną energię Kundalini.
 • Pozwala doświadczyć ogromnej orgazmicznej przyjemności ciała i ducha.
 • Łączy nas z naszym Wyższym Ja.
 • Ugruntowuje nas w naszym ciele, rozpalając miłość i szacunek do siebie.
 • Budzi nas do naszego prawdziwego ja i najwyższego potencjału.
 • Wspiera nas w poczuciu bezpieczeństwa we własnej skórze, poddając się naturalnemu nurtowi życia.
 • Uczy doświadczania seksu całym ciałem.
 • Wzbogaca naszą relację z naszym prawdziwym ja.
 • Głęboko łączy nas z innymi.
 • Pozwala obudzić się naszym zmysłom.
 • Ofiarowuje nam ogromną przyjemność i satysfakcję.
 • Uwalnia twórczą siłę, która wplata się w nasze codzienne życie.
 • Uwalnia nasz potencjał jako istoty duchowej.
 • Rozszerza naszą świadomość.
 • Wprowadza do naszego życia poczucie obecności.
 • Pozwala błogości przeniknąć do każdej chwili życia.
 • Jednoczy nasze kobiece i męskie energie, naszą seksualność i duchowość, pozwalając poczuć w sobie pełnię.

Masaż tantryczny może zaspokoić takie potrzeby, jak:

 • Nawiązanie połączenia ze swoim ciałem.
 • Zwiększenie świadomości ciała.
 • Uzupełnienie deficytu kochającego dotyku.
 • Poprawę jakości oddychania.
 • Poznanie swoich wypartych, skrywanych energii i emocji.
 • Poznanie swoich pragnień.
 • Rozpoznanie tego, co sprawia Ci seksualną przyjemność.
 • Rozpoznanie swoich potrzeb i umiejętność ich komunikowania.
 • Rozpoznanie swoich granic i umiejętność ich komunikowania.
 • Eksploracja energii seksualnej.
 • Akceptacja swojego ciała i jego potrzeb.
 • Uwolnienie się od wstydu związanego z ciałem i nagością. 
 • Uwrażliwienie ciała na przyjemność.

Tak. Nie tylko się sprawdzi, a może okazać się dużo bardziej skuteczny i szybszy niż inne formy terapii. Terapeutyczna praca tantryczna pozwoli w bezpośredni sposób dotrzeć do rdzenia tego lęku i w bezpieczny sposób go uwolnić. 

Przeciwskazania to: stany zapalne (także skóry i mięśni), choroby naczyniowe, choroby nowotworowe, choroby zakaźne, niewydolność serca. 

Miesiączka nie jest przeszkodą podczas masażu tantrycznego. Często ból menstruacyjny po masażu może nawet złagodnieć, ponieważ masaż poprawia krążenie krwi. 

Ukończyłem roczny (250h), certyfikowany, profesjonalny kurs masażu tantrycznego i pracy z ciałem (z wykorzystaniem metod tantrycznych, szamańskich oraz bioenergetyki A. Lowena) u Johna Hawkena i Frei Wolnej „Paths of transformations”, akredytowany przez Trusted Bodywork The Paths Of Transformation i The Associations Of Somatic & Integrative Sexologists. Ukończyłem też inne kursy doszkalające z masażu tantrycznego. Jestem również certyfikowanym coachem. Ukończyłem także 3-letnią szkołę terapii holistycznej – zdobyte w niej umiejętności są dodatkowym wsparciem w pojawiających się procesach tantrycznej pracy z ciałem.

Większość masaży wykonywana jest na materacu. Wyjątkiem jest masaż Lemuriański, który wykonywany jest na stole do masażu.

Używam naturalnych olejów – migdałowego oraz kokosowego. W niektórych sesjach wykorzystywane są również naturalne olejki eteryczne bezpieczne dla skóry. 

Przed i po każdym masażu dezynfekuję dłonie oraz biorę prysznic. Po każdej sesji zmieniane jest okrycie na materacu i pareo. Na życzenie osoby przyjmującej przed dotykiem miejsc intymnych zakładam jednorazowe rękawiczki vinylowe.  

Tak. Na miejscu jest możliwość wzięcia prysznicu. Przygotowane są również kosmetyki do demakijażu oraz ręczniki.

W trakcie sesji indywidualnych nie jest to możliwe. Masaż tantryczny jest intymną i wewnętrzną podróżą osoby przyjmującej.

Zaraz po masażu przyjmująca zostaje pozostawiona we własnej energii, by mogła jej dalej doświadczać. W tym czasie masażysta w uważności utrzymuje przestrzeń, w której integracja rozpoczętych procesów może się dokonywać. Integracja może jednak trwać jeszcze nawet przez kilka dni po skończonym masażu. Warto w tym czasie być bardziej niż zwykle uważnym na swoje ciało i emocje, obserwując wszystko co w nich zachodzi, by w pełni świadomości uczestniczyć w zachodzących zmianach.

Może się zdarzyć, że po intensywnym uwalnianiu blokad będziesz przez jakiś czas czuła się gorzej, czy to na poziomie fizycznym, czy emocjonalnym. Twoje ciało może nadal nawet przez kilka dni uwalniać, a następnie restrukturyzować i integrować uwolnioną energię. To całkiem normalne i nie powinno się tego obawiać. Po zakończonej integracji wszystko powinno wrócić do normy odsłaniając korzyści z tego płynące. 

Cień jest określeniem wprowadzonym przez znanego psychologa Carla Junga i mówiąc metaforycznie – symbolizuje naszą „drugą stronę”, „ciemną stronę duszy”, „cień, który zawsze za nami idzie”, co po prostu oznacza wszystkie te aspekty i części naszej osobowości, których nie akceptujemy, których nie chcemy, wstydzimy się, potępiamy, w stosunku do których czujemy winę, ból i cierpienie.

Cień jednak jest formacją dualną. Oznacza to, że każdy jego aspekt negatywny, zawiera w sobie swoje przeciwieństwo – aspekt pozytywny, który skrywa wewnętrzną moc, potencjał twórczy i energetyczny. Aspekty te są jednak wypierane wraz z aspektami negatywnymi. Innymi słowy mówiąc, za każdym razem gdy ukrywamy, świadomie bądź nieświadomie, jakąś swoją cechę, którą uznajemy za niegodną, np. lęk, wstyd czy wrażliwość, to automatycznie odcinamy dostęp do ich przeciwieństw – odwagi, śmiałości czy bycia nieugiętym, choć za wszelką cenę będziemy chcieli pokazać sobie i innym, że właśnie tacy jesteśmy.

Spojrzenie na cień to jedyna droga jeśli chcesz uwolnić się od jego jarzma i uwolnić cały potencjał, który skrywał wraz z wypartymi częściami. W tantrycznym masażu terapeutycznym poprzez ciało często docieramy do wypartych części, które wraz z oddechem i ruchem zostają uwolnione.

Ogólnie rzecz biorąc, traumę można zdefiniować jako psychologiczną, emocjonalną reakcję na wydarzenie lub doświadczenie, które są głęboko niepokojące lub bolesne. W luźnym zastosowaniu ta definicja traumy może odnosić się do trudnych doświadczeń, takich jak udział w wypadku, choroba lub uraz, utrata bliskiej osoby, rozwód, zaniedbanie w dzieciństwie, nagła rozłąka z ukochaną osobą itp. Może jednak również obejmować skrajność i obejmować doświadczenia, które są poważnie szkodliwe, takie jak gwałt lub tortury.

Trauma to uczucie, w którym masz wrażenie, że tracisz kontrolę. Nad sobą, swoim życiem, swoimi planami. Tym wszystkim, co miało być stałą i poczuciem bezpieczeństwa. Czujesz, że nie masz czego się chwycić, a wszystko to na czym budowałaś swoje życie do tej pory, było zwykłym kłamstwem.

Uczuciu traumy często towarzyszą fizyczne odczucia, takie jak odrętwienie i poczucie odłączenia od świata, smutek i poczucie beznadziei, niepokój, lęk, zdobycie kilku dodatkowych kilogramów, które mają być ochronną tarczą przed światem, szok, złość, drażliwość, poczucie winy i wstydu, wstręt do siebie, potrzeba wycofania się i spędzania czasu samotnie, przyjmowanie roli ofiary.

Wszystko we wszechświecie jest formą energii. Różne rodzaje energii wibrują z różnymi częstotliwościami. Niższe częstotliwości to na przykład materia stała jak budynki czy różne przedmioty, a wyższe to to, co nazywamy duchem. Bóg, oczywiście, jest najwyższą ze wszystkich, najczystszą i najwyższą formą energii, Źródłem wszystkiego. Pomiędzy mamy takie przejawy energii jak myśli, uczucia (lęk, złość, miłość, podniecenie, orgazm itp), ciała ludzi i zwierząt wraz z ich organami. Pożywienie jest energią. Ruch ciała jest energią, oddech jest energią, promienie słońca są energią. Czakry są formą wirów energii. 

Tantryczna praca z energią polega na odnajdywaniu zablokowanych miejsc (tzn, miejsc o bardzo niskiej częstotliwości, spowodowanej na przykład traumą) i uwalnianiu ich, by przywrócić naturalny przepływ energii; otwieraniu i rozbudzaniu centr energetycznych, by zwiększyć częstotliwość energii z którą wibrujemy oraz rozprowadzaniu tej energii po całym systemie energetycznym.

Pojęcie energii seksualnej we współczesnym świecie sprowadza się zazwyczaj jedynie do seksu, ale w tantrze pojęcie energii seksualnej sięga znacznie dalej. Przede wszystkim warto zauważyć, że energia seksualna jest wszędzie, w tantrze rozumiana jest jako energia witalna – to energia, dzięki której żyjemy, poruszamy się, działamy itd.

Ruch wiatru, wzrost kwiatów w promieniach słońca, fale morza rozbijające się o skały – to wszystko jest przejawem energii seksualnej.

W tantrze seksualność oznacza życie, które przejawia się w nieustających, otaczających nas wszędzie, ruchach energii. Kiedy ta energia jest przez coś blokowana, człowiek zaczyna odczuwać nieprzyjemne konsekwencje: choroby fizyczne i problemy ze zdrowiem psychicznym.

Najszybszym sposobem radzenia sobie z tymi problemami jest odblokowanie energii seksualnej organizmu; ponieważ kiedy ta energia swobodnie przepływa w ciele, jesteśmy zdrowsi, bardziej energiczni, bardziej kreatywni, odważniejsi i szczęśliwsi. Niestety większość ludzi, mniej lub bardziej, blokuje tę energię.

Blokady energetyczne to energie często związane z trudnymi emocjami, świadomymi i podświadomymi ograniczającymi myślami, które uniemożliwiają swobodny przepływ życiowej energii. Spowolnienie przepływających energii może z czasem powodować problemy emocjonalne, umysłowe, duchowe, a nawet fizyczne, takie jak: lęki, depresję, strach przed zaangażowaniem, problemy seksualne, różne dolegliwości fizyczne. Blokady tworzą się, na przykład, gdy doświadczamy traumatycznych doświadczeń, przeżywamy silny stres, zostajemy społecznie uwarunkowani, nasze potrzeby i pragnienia nie są zaspokajane, nasze granice zostają przekroczone, robimy coś wbrew sobie itp.

Nierozwiązane emocje/energie (spowodowane np. trudnymi doświadczeniami, traumami, nadużyciami, stresowymi sytuacji itp) zostają uwięzione w naszym ciele, gdzie budują się i ropieją, drenując naszą energię, prowadząc do wypalenia, braku równowagi emocjonalnej i ostatecznie do choroby. Kiedy chronicznie tłumimy emocje, tworzymy toksyczność w naszym ciele, umyśle i sercu. Ta nieprzetworzona energia emocjonalna jest magazynowana w naszych narządach, mięśniach i tkankach. Prowadzi to do stanów zapalnych i przewlekłych problemów zdrowotnych (w tym seksualnych) oraz obniża nasze ogólne samopoczucie i żywotność.

Uwalnianie emocji/energii/blokad składa się z czterech kroków: 1. Odnalezienie zablokowanego miejsca, 2. Uświadomienie sobie emocji/bólu/energii 3. Przyjęcie jej i zaakceptowanie jako skrywanej części siebie (cień). 4. Puszczenie jej wraz z oddechem i ruchem, by mogła swobodnie popłynąć i opuścić ciało.

W ciele wolnym od blokad energia może swobodnie płynąć. Efekty przepływu to m.in:

 • Wysoki poziom energii życiowej
 • Zwiększone odczuwanie przyjemności (także seksualnej)
 • Silnie orgazmy całego ciała
 • Silne zdrowie fizyczne
 • Większa wytrzymałość psychiczna i odporność na wyzwania
 • Zwiększone zaufanie do siebie i swoich możliwości
 • Samoakceptacja i samomiłość 
 • Ogólnie lepsze samopoczucie

Praca z oddechem jest podstawowym i bardzo ważnym narzędziem w trakcie masaży. Odpowiedni oddech pomaga uwalniać od blokad i swobodnie płynąć energii. Za pomocą oddechu można też kumulować energię i kierować ją do konkretnych miejsc potrzebujących naenergetyzowania i ożywienia. Oddechem jesteśmy również w stanie zwiększyć energię seksualną, rozbudzić zmysłowość i otworzyć ciało na więcej odczuwania. 

Czakry to główne centra energetyczne ciała. Filozofia hinduska identyfikuje siedem głównych czakr i wiele innych mniejszych. Najważniejsze z nich to:

 1. Czakra korzenia. Znajduje się u podstawy kręgosłupa. Jej rolą jest połączenie twojego umysłu, ciała i duszy z ziemią. Jest odpowiedzialna za twoją zdolność do poczucia bezpieczeństwa na tym świecie. 
 2. Czakra sakralna. Znajduje się tuż pod pępkiem. To centrum pasji, radości i twórczej energii. Jej wibracja motywuje cię do otwarcia się na nowe doświadczenia i wszystko, co życie ma do zaoferowania. Pomaga również w nawiązaniu kontaktu z pragnieniami seksualnymi.
 3. Czakra splotu słonecznego.Znajduje się w splocie słonecznym, na dolnej części mostka. Powiązana z pewnością siebie, samodyscypliną i mądrością. 
 4. Czakra serca. Znajduje się na środku klatki piersiowej. Związana jest z energią miłości i współczuciem.
 5. Czakra gardła. Znajduje się na wysokości gardła i odpowiada za wyrażanie prawdy i dzielenie się swoją opinią z innymi.
 6. Czakra trzeciego oka. Znajduje się pomiędzy brwiami. Odpowiedzialna za umiejętności mentalne i pozazmyslowe. Centrum intuicji.
 7. Czakra korony. Odpowiedzialna za bezpośrednie połączenie z wszechmocnym i świadomą energią. Znajduje się na czubku głowy.

To tantryczne określenia:

Yoni – żeńskie narządy płciowe.

Lingam – męskie narządy płciowe.

Rozeta – anus (odbyt).

Perineum – krocze. Region położony pomiędzy obszarem genitalnym a odbytem u obu płci.

Granice osobiste to po prostu linie, które wyznaczamy dla siebie pod względem poziomu komfortu w otoczeniu innych.

Te granice mogą mieć związek z:

 • kontaktem fizycznym (możesz nie chcieć przytulać osoby, którą właśnie poznałeś lub nie chcieć mieć dotykanych miejsc intymnych, chociaż przyszłaś na masaż tantryczny);
 • interakcjami werbalnymi (możesz nie chcieć z kimś rozmawiać lub by mówiono do ciebie w określony sposób);
 • naszą własną przestrzenią osobistą (możesz nie chcieć, by ktoś używał Twoich rzeczy).
 

Te granice zazwyczaj dzielą się na kilka konkretnych kategorii:

 • emocjonalne (ochrona własnego samopoczucia emocjonalnego)
 • fizyczne (ochrona naszej fizycznej przestrzeni)
 • seksualne (ochrona naszych potrzeb i bezpieczeństwa seksualnego)
 • miejsce pracy (ochrona naszej zdolności do wykonywania naszej pracy bez zakłóceń i dramatów)
 • materialne (ochrona naszych dóbr osobistych)
 • czas (ochrona wykorzystania i nadużycia naszego czasu)
 

Świadomość swoich granic, umiejętność ich stawiania i mówienia o nich jest podstawą dbania o siebie. Przed każdym masażem omawiane są Twoje granice, w szczególności fizyczne, seksualne i emocjonalne, które w trakcie sesji są w pełni respektowane. Zawsze masz też pełne prawo w trakcie masażu jeszcze bardziej ograniczyć swoje granie z jakiegokolwiek powodu. Budowanie umiejętności dbania o swoje granice i potrzeby jest ważną częścią tantrycznego procesu uzdrawiania.

Rytuał to sekwencja czynności obejmujących różne pozycje, gesty, słowa, czynności lub przedmioty, by osiągnąć określony cel, np. wejście w odmienny stan świadomości, głębsze połączenie z określonymi aspektami swojej natury, uzdrowienie itp.

Święta seksualność to praktyka ucieleśniania i stawania się energią i wyrazem miłości w świecie; nie jako sposób na zdobycie miłości, ale jako drogę przemiany, na której pozwalamy, by miłość płynęła sama z siebie, gdzie uczymy się pozwalać, by miłość działała w nas i przez nas, gdy dosłownie stajemy się wcielonymi wyrazami tej miłości.

Jest to ścieżka, na której dochodzimy do poznania siebie i poznania Boga lub Boskości poprzez kogoś innego, i poprzez seks.

Taki seks jest narzędziem, poprzez które angażujemy się w świętą praktykę dawania i otrzymywania coraz większej ilości miłości w celu naszego własnego duchowego wzrostu i ewolucji.

Więcej o świętej seksualności przeczytasz w tym artykule.