Jak 4 żywioły wpływają na nasze życie?

4 żywioły

4 żywioły mają znaczący wpływ na nasz umysł. Ostatecznie to, co manifestujemy w świecie fizycznym, można przypisać właściwościom ziemi, ognia, powietrza i wody. Symbolicznie cztery żywioły reprezentują wzorce energii, które przemieniają życie, a dzięki zrozumieniu ich wpływu mogą być użyte jako narzędzie do samorozwoju.

Kiedy nauczymy się pracować z żywiołami, będziemy mieli większą władzę nad swoimi emocjami, myślami i działaniami – magicznym trójkątem manifestacji. 

Nasi pierwotni przodkowie wiedzieli, że w temperamencie ludzkości istnieją cztery elementy, które muszą zostać doprowadzone do równowagi, aby zdrowo funkcjonować umysłowo, fizycznie i duchowo. 

Na co wpływają 4 żywioły?

 

Kontrola emocji pochodzi z wnętrza. Kiedy nauczymy się przestrzegać praw natury od wewnątrz, na planie astralnym, zamanifestują się one na zewnątrz, na planie fizycznym. 

Cztery elementy manifestują się na planie fizycznym i wpływają na nas w następujący sposób:

  • ziemia reprezentuje zwierzęce instynkty, uziemienie, podstawę życia, połączenie ze ścieżką życia i korzenie rodzinne.
  • ogień reprezentuje siłę woli, wewnętrzną moc, transformację poprzez działanie.
  • woda reprezentuje emocje, intuicję, płynięcie z prądem życia.  
  • powietrze reprezentuje intelekt, intencję, połączenie z siłą życiową.
 

Natura czterech żywiołów wpływa na twoje emocje w sposób odpowiadający ich fizycznej naturze:

  • Ziemia = depresja/witalność
  • Ogień = gniew/pasja
  • Woda = smutek/radość
  • Powietrze = strach/miłość 
 

Jak opanować cztery żywioły?

 
Żywioł Ziemi
 

Cechy pozytywne: konsekwencja, sumienność, wytrwałość, punktualność, ostrożność, odporność, odpowiedzialność, staranność, stanowczość, rzetelność, trzeźwość, ambicja, szacunek, rzeczowość…

Cechy negatywne: powierzchowność, lenistwo, obojętność, niezgrabność, drażliwość, brak sumienności, nieregularność, nieśmiałość, pogarda…

Znaczenie duchowe: dyscyplina, czujność, stabilizacja, uziemienie.

Ziemia jest powszechnie określana w mitach jako Matka Ziemia – dawczyni życia, która pielęgnuje swoje dziecko. Dziecko jest symbolem stworzenia, które manifestujesz poprzez myśli i działania.

W mądrości ezoterycznej Ziemia odnosi się do ciała. Jeśli nie dbasz o siebie i jesteś niesprawny lub niezdrowy, trudniej jest zbudować inne energie utworzone z trzech innych elementów.

Próby Ziemi odnoszą się do świata fizycznego, zmartwień, które cię powstrzymują, zadań i wydarzeń, które cię obciążają lub blokują twoją ścieżkę, ludzi, którzy uniemożliwiają ci osiągnięcie celu.

Ale tego rodzaju męki są wyłącznie testami mającymi na celu ustalenie, czy możesz przejść do następnego poziomu świadomości. Sprawdzają twoją wytrwałość i umiejętność pokonywania przeszkód.

Praca z Ziemią
 

Jak większość matek, Ziemia bierze na siebie dużo nieczystości od swoich dzieci, ale tak jak nawóz pomaga rosnąć kwiatom, tak wyrzucanie rzeczy – których nie potrzebujesz – na Matkę Ziemię, może pomóc ci rosnąć.

Połóż się twarzą do ziemi i uwolnij się od wszystkich swoich nieszczęść i zmartwień, a potem milcz i słuchaj, co Matka ma do powiedzenia. Odgłosy, które usłyszysz, przekazują wiadomość.

Również podczas jedzenia zwracaj uwagę na smak i konsystencję spożywanego jedzenia. Nie rozpraszaj się telewizją, muzyką ani rozmową. Jedz cicho i powoli. Jedzenie jest święte dla ciała, bez niego nie mamy energii. Doceń więc jedzenie i jedz to, co zdrowe dla twojego organizmu.

Starożytne kultury zwykle używały dzikich zwierząt jako symbolu ziemi. Na przykład w kulturach andyjskich puma reprezentowała płaszczyznę fizyczną wraz z siłą fizyczną i psychiczną wymaganą do radzenia sobie z niedogodnościami, jakie stawia przed nami życie.

Możesz nauczyć się pracować z Ziemią poprzez ćwiczenia wizualizacyjne, w których zmieniasz kształt z jednego zwierzęcia na drugie. Zidentyfikuj zwierzęta z różnych kultur na całym świecie, które reprezentują Ziemię i siłę, której potrzebujesz.

Na przykład w tradycjach nordyckich występuje wilk, w Egipcie sfinks, w mitach afrykańskich lamparty, a w starożytnych kulturach andyjskich puma.

Przyjrzyj się także mitom o innych zwierzętach lądowych, takich jak wąż, krokodyl, niedźwiedź, królik itp., i naucz się zmieniać kształt z jednego na drugi. Rozwijaj więź z duchem zwierzęcia.

W starożytnych tradycjach smok reprezentuje wszystkie cztery żywioły; pazury wbijają się w ziemię, latają w powietrzu na skrzydłach, zieją ogniem i mają łuski jak ryby, więc mamy i wodę.

Na koniec poznaj magię płodności, magię seksu i seks tantryczny. Będziesz musiał eksperymentować i odkrywać, więc baw się dobrze, ucząc się korzystania z tych narzędzi!

Zasadą stojącą za magią płodności jest zdolność do sadzenia nasion i pielęgnowania ich, aby w pełni rozkwitły owoce. Tworzysz w życiu to, czego pragniesz – tak jak Matka Ziemia.

Ogień
 

Cechy pozytywne: energiczność, zapał, entuzjazm, odwaga, zdecydowanie, siła kreatywności, śmiałość, uwodzicielstwo…

Cechy negatywne: kłótliwość, drażliwość, chęć zniszczenia wszystkiego, namiętność, nieumiarkowanie, zazdrość, żarłoczność, mściwość, przemoc, nienawiść, złość, nagły wybuch…

Znaczenie duchowe: zniszczenie, odnowienie, odrodzenie, przemiana.

Żywioł ognia najbardziej odnosi się do twojego temperamentu i wpływa na ogniste emocje, takie jak złość i namiętność. Ogień jest paliwem, które napędza twoją energię, aby dać ci napęd, odwagę i ambicje. Dla celów samorozwoju ogień jest jednym z kluczowych elementów do zrozumienia.

Prawdopodobnie najniebezpieczniejszy z żywiołów, ogień rządzi twoimi impulsami, a jeśli pozwolisz mu wymknąć się spod kontroli, jest druzgocąco rujnujący. Ale ogień daje ci również siłę woli do osiągnięcia swoich celów, więc nie należy go zbyt nagle tłumić.

Możesz zrównoważyć swój ognisty temperament, wykorzystując waleczność swojego intelektu, który można znaleźć w żywiole powietrza i cechach związanych z wodą. Uspokój się, biorąc głębokie oddechy. To pomaga jaśniej myśleć.

Naucz się pracować z emocjami opartymi na ogniu. Możesz go używać do rozwijania wewnętrznej siły. Pomyśl o swoim wewnętrznym ogniu jak o płomieniu z kuchenki lub ogniska, którego możesz użyć do przekształcenia czegoś surowego i potencjalnie niebezpiecznego w coś wspaniałego i pysznego.

Próby ognia, które musisz pokonać, odnoszą się do bycia krzywdzonym, krytykowanym lub prześladowanym, wydarzeniami, które wywołują gniew. Ale ogień może również spalić twoje ego, a akceptując rzeczywistość sytuacji z ostrożnością, oznaczać będzie, że opanowałeś ogień.

Praca z Ogniem
 

Ogień ma właściwości transowe, a obserwowanie tańca płomieni może pomóc ci uspokoić ciało i umysł. Dowiedz się, jak rozpalić ogień i zjednoczyć się z ruchem płomieni. Możesz nawet spróbować stworzyć w swoim umyśle taniec mocy.

W domu zapal kadzidło i zrelaksuj umysł. Zatrzymaj wewnętrzną gadaninę. Jeśli medytujesz i potrafisz samodzielnie wywołać stan podobny do transu, tym lepiej. Wyobraź sobie wewnętrzny płomień, który wypala wszelką negatywność.

Woda
 

Cechy pozytywne: zrozumienie, spokój, łagodność, ufna natura, oddanie, miłosierdzie, przebaczenie, skromność, współczucie, zapał, giętkość, medytacja, internalizacja…

Cechy negatywne: obojętność, bezduszność, lenistwo, gnuśność, sztywność, brak odwagi, brak troski, niestabilność, przygnębienie.

Znaczenie duchowe: intuicja, emocje, współczucie, uzdrowienie.

Woda jest płynna i łatwo się przystosowuje, co decyduje o twojej zdolności radzenia sobie w każdej sytuacji. Nazywa się to często płynięciem z prądem. W starożytnych Chinach żywioł wody był uważany za energię Chi, która przepływa przez twoje ciało i jest wspomagana przez ćwiczenia takie jak Tai Chi i joga.

Element wody sprawdza twoją zdolność do bycia płynnym i adaptacyjnym w każdej sytuacji. Codziennie stykamy się z okolicznościami, z których część to nowe doświadczenia, które stanowią wyzwanie…

…i w wielu sytuacjach musisz przyjąć filozofię Bruce’a Lee: „Bądź wodą, mój przyjacielu!”

Musisz też pamiętać, że woda jest dawcą życia, ale ma też niszczycielskie właściwości. Ponadto woda reaguje na energię. Biorąc pod uwagę, że ciało mężczyzny składa się w 60% z wody (55% u kobiety), istnieje teoria, że pozytywna i negatywna energia skierowana w stronę człowieka może mieć wpływ na nasze zdrowie fizjologiczne i psychiczne.

Japoński pisarz i badacz Masaru Emoto w swoich eksperymentach z kryształami wody i słynnym eksperymencie z ryżem pokazał, jak wspaniali lub szkodliwi możemy być dla siebie nawzajem.

W swoich eksperymentach dr Emoto doszedł do wniosku, że kiedy kierujesz pozytywną energię w stronę wody, tworzy ona geometryczne wzory, które są symetryczne. Z drugiej strony energia negatywna zniekształca wodę.

Kiedy dr Emoto zanurzył ryż w słoikach z wodą i skierował do każdego z nich pozytywną lub negatywną energię, słoik, który otrzymał nienawiść i słoik, który został zignorowany, zgniły. Z drugiej strony słoiki, które otrzymały wdzięczność i miłość, pozostały świeże i zdrowe.

Przesłanie jest przejmujące: kiedy kogoś ignorujesz, obrażasz lub kierujesz w jego stronę inną formę negatywnego działania, zarówno ta osoba, jak i ty, poczujecie się zgnili w środku – konsekwencją czego mogą być również choroby.

Prawdopodobnie wiesz z doświadczenia, że gdy ktoś jest wobec ciebie negatywny, to sprawia, że czujesz się źle w środku. Może to również powodować napięcie i złe samopoczucie.

Jak pracować z Wodą
 

Aby pracować z wodą, naucz się rozumieć, jak woda działa, ponieważ przyjmuje wiele różnych mutacji. Może płynąć łagodnie w dół strumienia lub szaleć wzdłuż rzeki.

Morze delikatnie toczy się po brzegu lub rozbija o skały. Tutaj widzimy wyraz yin yang, dwoistości w naturze wody – wszystko, co istnieje, ma biegunowe przeciwieństwo. Czasami trzeba być stanowczym, innym razem delikatnym.

Ponieważ woda ma zdolności przystosowywania się, wykorzystanie jej wpływu jest niezbędne do samorozwoju. Po umieszczeniu jej w naczyniu, takim jak dzbanek lub butelka, woda zmienia kształt i idealnie dopasowuje się do kształtu naczynia. Jest to symbol codziennego życia, w którym musimy dostosować się do każdej sytuacji – przepływ energii powinien być jak przepływ wody.

Woda jest również używana do oczyszczania, a podczas kąpieli starożytni szamani proszą wodę, aby zmyła ich grzechy, zmartwienia i problemy. Następnym razem, gdy weźmiesz kąpiel lub prysznic, poświęć chwilę, aby woda obmyła cię, poczuj jej dotyk na skórze i poproś, aby cię oczyściła.

Powietrze
 

Cechy pozytywne: czujność, beztroska, życzliwość, ufność, klarowność, lekkość, niezależność, zręczność, optymizm, pracowitość, bystrość umysłu, radość, uśmiech…

Cechy negatywne: brak wytrwałości, nieuczciwość, plotkarstwo, przebiegłość, obmowa, gadatliwość, niestałość, drażliwość, rozrzutność.

Znaczenie duchowe: intelekt, wolność, czystość.

Potrzebujemy powietrza do oddychania. Bez niego nie istnielibyśmy. Jest to element, który najbardziej wpływa na twój umysł i ma jakość ruchu, coś, co nie jest stałe i solidne, ale elastyczne i stale się porusza. Powietrze jest równowagą między ogniem a wodą i umożliwia umysłowi uwolnienie się od więzów ziemi.

Próby powietrza rozwiązuje się za pomocą intelektu. Niezależnie od przeszkód intelektualnych, które napotkasz, staraj się myśleć o pozytywnych wynikach, zamiast obawiać się najgorszego. Twoje myśli tworzą rzeczywistość.

Na przykład, jeśli nie chcesz wyjść wieczorem, ale myśląc, że twój przyjaciel będzie zdenerwowany, ostatecznie wychodzisz – robisz to z poczucia winy i prawdopodobnie nie będziesz się dobrze bawić, żałując, że poszedłeś. Ale czy twój przyjaciel naprawdę byłby na ciebie zły, czy też jest to postrzeganie, które stworzyłeś na podstawie własnych myśli?

Przeszkody powietrza zazwyczaj stanowią wyzwanie dla twojej percepcji, a negatywne myślenie sprawia, że czujesz się niepewnie, antyspołecznie i kapryśnie. Aby przezwyciężyć te obawy, musisz zrównoważyć powietrze żywiołem ognia, aby szanować siebie i mieć dość odwagi, by powiedzieć „nie” i zaryzykować rozczarowanie przyjaciela.

Praca z Powietrzem
 

Najlepszym sposobem pracy z powietrzem jest oddychanie. Osiąga się to z maksymalnym potencjałem poprzez medytację lub jakąś formę ćwiczeń fizycznych.

Jeśli musisz przywołać moc powietrza, aby rozwinąć jakąś cechę lub emocję, użyj jogicznych technik oddychania. Weź głęboki wdech i zrób pełny wydech, wyciskając powietrze z płuc. Nazywa się to oddychaniem przeponowym.

Podczas medytacji dobrze jest, jeśli potrafisz wizualizować. Wyobraź sobie, że jesteś ptakiem. Kondor lub orzeł są najbardziej widoczne w starożytnych kulturach. Wyobraź sobie lot nad górami, dolinami i rzekami lub gdzieś w pobliżu domu lub miejsca, w którym lubisz spędzać wakacje.

Kiedy opanujesz żywioł powietrza, będziesz w stanie pisać elokwentnie i przemawiać elokwentnie przed każdą publicznością, niezależnie od jej wielkości. Będziesz mógł swobodnie przemawiać publicznie i przykuwać uwagę słuchaczy.

Tantryczny masaż żywiołów na 4 ręce

 
Z całego serca zapraszamy Cię do przestrzeni odczuwania przyjemności, poprzez odpuszczanie kontroli, w atmosferze otulenia przy akompaniamencie 4 rąk. Pomożemy Ci zwolnić, odpuścić napięcia, zrelaksować się, odetchnąć, naładować energią, połączyć ze swoim ciałem i przypomnieć sobie, jak ważne jest zadbanie o siebie, o swój dobrostan i przyjemność.
 

Celem masażu 4 żywiołów jest całkowite przeniesienie Cię z umysłu do ciała i do odczuwania przepływu życiowej energii prowadzącej do odczuwania przyjemności i błogości, puszczenie kontroli i poddanie się strumieniowi życia. Sesja wykonywana jest przez dwie osoby (masażystę i masażystkę).

Opis masażu
 

Sesja zaczyna się od rytuału otwarcia przestrzeni, wspólnego połączenia energetycznego, puszczenia wszystkiego, co mogłoby nam przeszkadzać w procesie, zaproszeniu wspierających energii oraz wypowiedzeniu na głos Twojej intencji, za którą popłynie energia dotyku, by intencja mogła się zamanifestować.

Masaż zaczniemy od ćwiczeń, które pomogą Ci odpuścić kontrolę ciała i otworzyć się na jego swobodny, niczym niezakłócony, płynny ruch, byś poczuła się niczym płynący delfin w oceanie. Doświadczysz również ćwiczenia uwalniającego od kontroli i napięć oraz głębokiego odprężenia i odpuszczenia.

Następnie zostanie wykonany masaż całego ciała na cztery ręce w rytmie 4 żywiołów. Dotyk każdego z nich pozwoli Ci połączyć się z energią danego żywiołu i ucieleśnić go w sobie.

🌎 Dotyk żywiołu Ziemi – prowadzi do głębszego poczucia ciała i jego ugruntowania, łączy z podstawą życia. Uwalnia od poczucia utknięcia, budzi witalność.

🔥 Dotyk żywiołu Ognia – pobudza zmysły, rozpala wewnętrzny ogień, który jest narzędziem transformacji, prowadzi do połączenia z osobistą mocą i wewnętrzną siłą. Uwalnia od gniewu, budzi pasję.

💦 Dotyk żywiołu Wody – pomaga ciału przywrócić naturalny strumień życiowej energii, oczyszcza z wewnętrznych blokad, poszerza i pogłębia odczuwanie. Uwalnia od smutku, budzi radość.

💨 Dotyk żywiołu Powietrza – porusza wszystkie inne żywioły, a wraz z oddechem ma moc zmiany świadomości, pomaga w puszczaniu oporu przed zmianami, oczyszcza umysł, przywraca ciału lekkość. Uwalnia od strachu, budzi miłość.

🍑 Masaż Yoni i stref erogennych – zwieńczeniem sesji może być budzący energię sek𝔰ualną – wspierany techniką oddechową – masaż yoni i stref erogennych. Wyzwolona w yoni energia zostanie przeniesiona do serca, byś mogła doświadczyć unii sek𝖘ualności i przestrzeni serca. Masaż yoni jest opcjonalny, a Twoje granice zostaną omówione przed masażem.