5 języków seksualności. Jaki jest Twój?

Wszyscy pragniemy najlepszego możliwego seksu i seksualnego spełnienia, prawda? Oznacza to, że często szukamy nowych wskazówek i sztuczek, aby ulepszyć naszą miłosną alkowę. Co, gdybym ci powiedział, że istnieje sposób, by przenieść swoją seksualność na wyższy poziom? Drogą do tego jest poznanie swojego języka seksualności – swojego erotycznego planu.

5 języków seksualności (lub inaczej planów erotycznych) to mapa tego, co przynosi ci seksualne spełnienie, obejmująca rodzaje przyjemności, które lubisz, rzeczy, które cię podniecają i odrzucają oraz to, co sprawia, że osiągasz orgazm. Istnieje pięć schematów (języków) erotycznych: energetyczny, zmysłowy, seksualny, perwersyjny i zmiennokształtny. Odkrycie własnego może pomóc ci zwiększyć samoświadomość, współczucie, komunikację i przyjemność erotyczną w życiu seksualnym. 

5 schematów erotycznych

 

Według Tosha Pattersona, lekarza medycyny, certyfikowanego trenera planów erotycznych, zwykle jeden lub dwa z pięciu planów erotycznych pojawiają się jako główne plany, chociaż nierzadko zdarza się, że masz trochę każdego rodzaju. „Nasz podstawowy plan reprezentuje najszybszą drogę do twojego erotyzmu, podczas gdy twój drugorzędny otwiera inną ścieżkę i wspiera twoją przyjemność. Twój plan erotyczny może również zmieniać się lub przesuwać w zależności od tego, na jakim etapie swojego życia jesteś lub możesz zaintrygować się innymi planami i chcieć odkryć więcej lub rozszerzyć swoje życie seksualne”. – dodaje Davis.

Każdy plan ma również swoją ciemną stronę, swój cień, czyli przekonania, osądy i uczucia, które uniemożliwiają ci dostęp do rozkoszowania się erotyzmem na poziomie ciała i umysłu oraz powstrzymują cię od doświadczania pożądania i przyjemności.

Oto podział każdego planu:

ENERGETYCZNY
 

Ludzi z tym planem podnieca przestrzeń, oczekiwanie, droczenie się, tęsknota. Według Pattersona, energetycy są często nadwrażliwi, dlatego uwielbiają delikatny dotyk na skórze.

„Oni wolą lekki, unoszący się dotyk, kontakt wzrokowy, oddychanie itp.”, mówi Deborah Davis, lekarz medycyny, certyfikowany seksuolog kliniczny i trener planów erotycznych.

Dodaje, że osoby z planem energetycznym często doświadczają odmiennych stanów, mają orgazmy całego ciała niezwiązane z narządami płciowymi i orgazmy bez dotykania. Zanurzając się głębiej, mogą też być bardziej intuicyjne, a ich powiązania seksualne są zazwyczaj głęboko emocjonalnymi lub duchowymi przeżyciami. W rezultacie, według Deborah Davis, „energetycy mogą wymagać poczucia bezpieczeństwa, aby mogli utrzymać pobudzenie”. 

 • Podnieca ich: drażniący dotyk, kontakt wzrokowy, dopasowywanie oddechu (które może informować o bezpieczeństwie) i obecność (świadoma obecność fizycznie, psychicznie i emocjonalnie), powolne budowanie napięcia.
 • Zabawki: pióra do delikatnego drażnienia, olejki eteryczne mogą wpływać na nastrój i energię, aby pozbyć się ich z głowy rozpraszających myśli, zabawki z kamieni szlachetnych są świetne dla tych, którzy wierzą w energię kryształów, a miłośnicy jedwabiu mogą stworzyć atrakcyjne wizualnie wrażenia, podczas gdy uczucie miękkiej tkaniny przesuwającej się po częściach ciała spowoduje przyjemne wrażenia.
 • Cień: w przypadku schematu energetycznego jego ciemna strona może wyrażać się jako przytłoczenie, niepokój i zamknięcie, gdy sprawy zaczynają się poruszać zbyt szybko lub jeśli osoba czuje się nadmiernie pobudzona. Ciągły lub zbyt intensywny dotyk może być bolesny.
 
ZMYSŁOWY
 

Zmysłowy plan opiera się na wibracjach. Zmysłowcy podniecają się, rozbudzając i bawiąc wszystkimi zmysłami: smakiem, zapachem, dotykiem, wzrokiem i dźwiękiem. 

„Dla zmysłowców bardzo ważne jest stworzenie nastroju”. — mówi trenerka ds. seksu, Domina Doll. „Mogą cieszyć się tworzeniem pięknej przestrzeni, zapalaniem świec lub włączaniem muzyki”.

Ten typ naprawdę lubi delektować się doświadczeniem i chłonąć atmosferę. Zmysłowcy mogą rozkoszować się różnymi rodzajami zabaw, które wzmacniają, drażnią lub ograniczają zmysły. 

 • Podnieca ich: różne formy dotyku (pieszczoty, masowanie, drapanie itp.), piękne otoczenie (atmosfera, oświetlenie, zapachy, a nawet coś tak prostego, jak ścielenie łóżka), muzyka może pomóc im oderwać się od myśli i całkowicie zanurzyć się w chwili, przynieść relaks przed pobudzeniem i pozytywne skojarzenia.
 • Zabawki: maski na oczy, które pomagają wyostrzyć wszystkie inne zmysły, a sztuczne perły mogą pobudzać dotyk i dźwięk. Puszyste/miękkie w dotyku tkaniny są dobre do eksperymentowania w sprawianiu przyjemności
 • Cień: ponieważ środowisko jest kluczowe, łatwo można na nich wpłynąć i wybić z nastroju, jeśli coś w ich otoczeniu jest nie tak, jak niewłaściwa muzyka, nieprzyjemny zapach lub nieodpowiednie oświetlenie. 
 
SEKSUALNY
 

Schemat seksualny zwykle koncentruje się na tajnikach seksu – całkiem dosłownie. Osoby z tym schematem dążą do orgazmu i przyjemności głównie poprzez stymulację narządów płciowych i seks penetrujący. 

Według Deborah Davis seks dla tego typu jest zwykle napędzany orgazmem, zabawny i wykorzystywany jako sposób na relaks. „Często podniecają się łatwo i szybko, i lubią często uprawiać seks”. — wspomina.

Dodaje, że osoby z tym schematem zwykle szybko podniecają się w sposób wizualny, np. przez zobaczenie atrakcyjnego ciała. To osoby, które same czują się bardzo seksualne i nie odczuwają zbytniego wstydu z powodu swojej seksualności. 

 • Podnieca ich: sceny erotyczne, nagość, wulgarne sprośne rozmowy, penetracja i orgazmy.
 • Zabawki: zabawki Bluetooth, które mogą być kontrolowane przez inną osobę i prawie każda zabawka, która wchodzi do stref erogennych.
 • Cień: osoby z planem seksualnym pragną seksu bardzo skoncentrowanego na genitaliach, z orgazmem jako głównym lub ostatecznym celem, więc mogą nie być zainteresowane odkrywaniem innych dróg przyjemności. Może pojawić się wstyd z powodu wysokiego, ciągle niezaspokojonego libido.
 
KINKY (PERWERSYJNY)
 

Osoby z tym językiem seksualności są podniecane przez tabu. Są podekscytowane przede wszystkim sytuacjami lub czynnościami, które są uważane za wykraczające poza społeczne normy seksualności lub określane jako „dewiacyjne”. 

„Ludzi z tym planem pociągają takie rzeczy, jak dynamika dominacji lub uległości, wychodzenie ze swojej strefy komfortu, przesuwanie krawędzi itp., i podniecają się psychologicznymi, wizualnymi, uczuciowymi i dotykowymi doświadczeniami opartymi na fetyszach”. – mówi Camilla Davis.

W rezultacie perwersyjne plany zwykle obejmują wiele fantazji i kreatywności w swoim życiu seksualnym i czerpią przyjemność z odgrywania ról.

 • Podnieca ich: odkrywanie granic, z jaką intensywnością i przyjemnością mogą się bawić, przekraczanie granic, zabawy związane z władzą i uległością, i wszystko, co wykracza poza społeczną normę, jak np. bdsm, ekshibicjonizm, seks grupowy itd. Łamanie zasad osobistych podsyca ich ogień.
 • Zabawki: akcesoria bdsm jak kajdanki, liny do wiązania, uprzęże, pejcze, korki analne, fetyszowe stroje.
 • Cień: w przypadku perwersyjnego planu, cień najczęściej przybiera formę wstydu. Osoby z tym schematem mogą czuć się winne za posiadanie pewnych pragnień i mogą doświadczać mentalnych i emocjonalnych barier w komunikowaniu swoich potrzeb swoim partnerom, zwłaszcza jeśli doświadczyli gorszącej reakcji ze strony poprzedniego partnera. Johnson sugeruje, aby pracować nad uwolnieniem się od nieświadomego wstydu seksualnego lub represji, jakich mogą doświadczać. Istnieje też duże niebezpieczeństwo ciągłej intensyfikacji doznań, co może prowadzić do skrajnych zachowań.
 
ZMIENNOKSZTAŁTNY 
 

Zmiennokształtni czerpią ze wszystkich języków seksualności. Na ich podniecenie wpływa trochę wszystkiego, z każdego opisanego planu. Pragną różnorodności. Świeże, nowe doświadczenia są kluczem do zaspokojenia apetytu zmiennokształtnego.

„Będą potrzebować partnera, który jest równie zaprzęgnięty w jarzmo z szeroką zdolnością do przyjemności” – mówi Deborah Davis.

 • Podnieca ich: różnorodność, kreatywność, łączenie różnych form dotyku/zabawy, próbowanie nowych rzeczy i odkrywanie.
 • Zabawki: wszystkie zabawki mogą sprawiać przyjemność. Chcą, aby doświadczenie było otwarte i wciągające. Ze względu na wszechstronność zmiennokształtnego dobrym pomysłem może być zbudowanie solidnego zestawu narzędzi seksualnych, zawierającego szereg zabawek, narzędzi, strojów i nie tylko, dzięki czemu można łatwo uzyskać dostęp do różnorodnych doświadczeń seksualnych. Zmiennokształtni mogą również chcieć zrobić dla siebie seksualną listę rzeczy do doświadczenia.
 • Cień: w wyniku szerokich zainteresowań seksualnych i pragnienia ucieleśnienia wszystkich planów, doświadczają również wszystkich cieni tych planów, co może być przytłaczające. Poza tym łatwo się nudzą, jeśli zabawa zaczyna wydawać się rutyną, podniecenie stale się zmienia, co może być frustrujące, i często mają ochotę na zbyt dużo nowych doznań lub zbyt skomplikowane pragnienia dla ich partnerów.
 

Dlaczego znajomość planu może przynieść korzyści twojemu życiu seksualnemu

 

Znajomość swojego schematu erotycznego może pomóc ci poprawić twoje życie seksualne, ponieważ daje ci język, w którym możesz komunikować się z obecnym lub przyszłym kochankiem (kochankami), co sprawia ci najwięcej przyjemności, co cię podnieca i doprowadza do rozkoszy i spełnienia. Plany otwierają drzwi do komunikacji, głębszej przyjemności i sposobu na zaakceptowanie różnić między partnerami.

Większość ludzi nie ma tych samych planów w związkach, więc kiedy znamy nasze plany erotyczne, jesteśmy w stanie zobaczyć, że problem nie jest taki, jak myśleliśmy. Nie chodzi o niezgodność seksualną, chodzi o naukę umiejętności, tak jak w przypadku nauki języka. Zdajesz sobie sprawę, że jeśli chcesz się uczyć, to nie ma ograniczeń dla twojej seksualnej ekspresji i przyjemności!

Znajomość swoich pierwotnych i drugorzędnych planów może również pomóc w odkryciu zabawnych, seksownych i świeżych sposobów ożywienia życia seksualnego oraz wskazówek, jak poruszać się po ciemnej stronie.

Jak odkryć swój język seksualności (plan erotyczny)

 

Po prostu sprawdź i poczuj, co twoje ciało ma do powiedzenia na temat tego, co cię kręci. Eksploracja z partnerem lub na własną rękę z różnymi dotknięciami ciała może dostarczyć więcej informacji.

Większość ludzi nigdy nie poświęciła czasu na zbadanie, kim naprawdę są i co ich naprawdę kręci. Przejrzyj się i zmapuj swoje ciało za pomocą dotknięć z każdego planu i zobacz, co lubisz najbardziej.

Odkryć swój erotyczny plan możesz również przez doświadczenie masaży tantrycznych, które – w zależności od masażu – zapewniają różne rodzaje dotyku i budowania energii seksualnej. W odkrywaniu swojego języka erotyki szczególnie dobrze może sprawdzić się seria Inicjacja w Tantrę (dla doświadczenia planów: energetycznego, zmysłowego, seksualnego, zmiennokształtnego) oraz sesja Dark Eros (dla planu perwersyjnego).

Masaż Tantryczny dopasowany do twojego języka seksualności

 

Jeśli znasz już swój plan erotyczny, dopasowany do Twoich potrzeb masaż może dostarczyć Ci niebywałych doznań, przynosząc głębokie spełnienie i satysfakcję. To też świetna okazja, by spróbować nowego typu doznań – by sprawdzić, czy coś lubimy, czy nie.

 • Energetyczny: Masaż żywiołu Powietrza z serii Inicjacja w Tantrę, którego celem jest otworzenie wszystkich kanałów energetycznych, w szczególności serca, by umożliwić swobodny przepływ energii seksualnej pomiędzy genitaliami a sercem oraz masaż żywiołu Ducha, którego celem jest doświadczenie ciała energetycznego zamieszkującego w ciele fizycznym oraz uświęcenie go jako świątyni ducha.
 • Zmysłowy: Masaż żywiołu Ducha, w trakcie którego rozbudzane są zmysły słuchu, węchu, smaku i dotyku oraz Rytuał masażu Kaszmirskiego, w trakcie którego całe ciało dotykane jest w zmysłowy sposób, z wykorzystaniem ciepłego oleju kokosowego lub sezamowego, zapachu olejków eterycznych i zmysłowej muzyki.
 • Seksualny: Masaż Rozkosz Shakti, który relaksuje fizycznie, otwiera energetycznie, i – co najważniejsze – skupia się na intensywnym masowaniu miejsc intymnych, w celu silnego pobudzenia i wielokrotnych lub wydłużonych orgazmów.
 • Perwersyjny: Sesja Dark Eros: Tantryczny BDSM to sesja, w trakcie której doświadczysz lekkiego zniewolenia i uległości, deprywacji zmysłu wzroku i rozbudzenia pozostałych zmysłów, masażu pejczem, tantrycznego masażu tygrysa, odrobiny rozkosznego bólu i przyjemności seksualnej.
 • Zmiennokształtny: Eksploracja różnych masaży w celu dostarczania najróżniejszych doznań. Idealnie sprawdzi się przejście przez całą serię Inicjacja w Tantrę – każdy masaż dostarcza zupełnie innych wrażeń.

🔥 Chcesz doświadczyć energetycznego orgazmu całego ciała? 🔥
 

Przygotowałem dla Ciebie medytację prowadzoną (<- kliknij, by posłuchać medytacji), dzięki której osiągniesz taki orgazm.