7-etapowe ćwiczenie, aby uwolnić bolesne emocje

bolesne emocje

Radzenie sobie z bolesnymi emocjami jest kluczem do dobrego zdrowia i samopoczucia fizycznego, psychicznego i duchowego. Gdy nie potrafimy uporać się z bólem na bieżąco, może przerodzić się w toksyczność emocjonalną, wywołując bezsenność, wrogość, złość, strach lub niepokój. Często zwracamy te emocje przeciwko sobie, odczuwając poczucie winy, które wyczerpuje naszą energię i prowadzi do depresji.

Jednakże, można nauczyć się rozpoznawać bolesne emocje i skutecznie je przetwarzać, co pozwoli je zredukować i wyeliminować. Przezwyciężenie trudnych emocji, takich jak strach, złość, poczucie winy i niepokój, może przynieść ukryte korzyści, podobnie jak radzenie sobie z chorobą fizyczną. Chorzy pacjenci często odkrywają, że choroba nauczyła ich kochać i cenić innych ludzi głębiej niż przed nią. W procesie zdrowienia zyskują też większą świadomość i doceniają rzeczy, które wcześniej wydawały się oczywiste.

Ważne jest, aby zwrócić się do naszej wrodzonej inteligencji, harmonii i kreatywności, aby osiągnąć pozytywne rezultaty. Gdy jesteśmy za bardzo poruszeni emocjonalnie, nie możemy skorzystać z pełnego potencjału tych wewnętrznych zasobów.

DOWIEDZ SIĘ, JAK TRANSFORMOWAĆ BÓL DZIĘKI TEMU SIEDMIOETAPOWEMU ĆWICZENIU

 

Toksyczne, burzliwe emocje mają jedną przyczynę — niewiedzę, jak radzić sobie z bólem. Ból jest normalny w życiu, ale cierpienie nie. Kiedy nie wiemy, jak radzić sobie z bólem, cierpimy.

1. ZIDENTYFIKUJ I ZLOKALIZUJ EMOCJĘ FIZYCZNIE

 

Wybierz dowolne ciche miejsce, w którym czujesz się spokojna.  Usiądź w zrelaksowanej pozycji i zamknij oczy. Przez kilka minut po prostu medytuj w ciszy. Skoncentruj się na oddychaniu.

Teraz, mając wciąż zamknięte oczy, przypomnij sobie jakąś okoliczność z niedawnej przeszłości, która cię zdenerwowała. Może to być czas, w którym czułaś, że jesteś źle traktowana, kłótnia z partnerem lub poczucie bycia niesprawiedliwie potraktowaną w pracy. Zidentyfikuj przypadek, w którym czułaś się emocjonalnie wyprowadzona z równowagi.

Przez następne 30 sekund myśl szczegółowo o tym incydencie. Spróbuj wyobrazić sobie, co naprawdę się wydarzyło, tak żywo, jak tylko potrafisz, tak jakbyś relacjonowała to dla gazety. Tutaj jesteś obserwatorką obserwującą to wydarzenie. Nie jesteś wydarzeniem, kłótnią ani emocjonalnym zdenerwowaniem; jesteś jedynie świadkiem tego, co się dzieje z perspektywy twojej cichej jaźni. 

Teraz dokładnie określ, co czujesz.  Bądź tak precyzyjna, jak tylko potrafisz. Czy czujesz się niedoceniana? Znieważona? Traktowana niesprawiedliwie? Nadaj uczuciu nazwę. Wymyśl słowo, które uosabia bolesne doświadczenie. Skoncentruj swoją uwagę na tym słowie.

2. BĄDŹ ŚWIADKIEM DOŚWIADCZENIA

 

Stopniowo pozwól swojej uwadze odejść od słów. Pozwól swojej uwadze wędrować po ciele. Stań się świadoma fizycznych doznań, które pojawiają się w twoim ciele w wyniku emocji, którą zidentyfikowałaś.

Te dwa elementy — idea w umyśle i fizyczne doznanie w ciele — są tym, czym naprawdę jest emocja i tak naprawdę nie można ich od siebie oddzielić. Dlatego nazywamy to uczuciem — ponieważ odczuwamy emocje w naszych ciałach.

Pozwól swojej uwadze przejść przez swoje ciało, gdy przypominasz sobie to doświadczenie. Zlokalizuj wrażenia, które wywołuje wspomnienie. Dla wielu jest to ucisk w klatce piersiowej lub uczucie ucisku w jelitach. Niektórzy odczuwają to jako ucisk w gardle. Znajdź miejsce w swoim ciele, w którym odczuwasz i utrzymujesz emocjonalne doświadczenie.

3. WYRAŹ EMOCJE

 

Teraz wyraź to uczucie. Połóż dłoń na części ciała, w której czujesz, że znajduje się to uczucie. Powiedz głośno: „Tutaj boli”. Jeśli znasz więcej niż jedną lokalizację bólu, przesuwaj rękę z miejsca na miejsce. W każdym miejscu zatrzymaj się na chwilę i wyraź to, co czujesz. Powiedz: „Tutaj boli”.

Kiedy odczuwasz fizyczny dyskomfort, oznacza to, że coś jest niezrównoważone w twoim doświadczeniu — fizycznym, psychicznym lub duchowym. Twoje ciało to wie – wie o tym każda komórka w twoim ciele. Zaprzyjaźnij się z tymi doznaniami i ich mądrością, ponieważ ból w rzeczywistości prowadzi cię do pełni.

Zapisywanie swoich uczuć na papierze jest również cennym sposobem wyrażania emocji. Jest to szczególnie skuteczne, gdy możesz opisać swoje bolesne doświadczenie w pierwszej osobie, w drugiej osobie, a na końcu z perspektywy trzeciej osoby.

4. WEŹ ODPOWIEDZIALNOŚĆ

 

Pamiętaj, że wszelkie bolesne uczucia, których doświadczasz, są twoimi uczuciami. Te uczucia dzieją się teraz w twoim ciele, kiedy pamiętasz ból, mimo że w świecie materialnym nic się nie dzieje. Pamiętasz tylko to, co się wydarzyło, ale twoje ciało reaguje skurczami mięśni, wydzielaniem hormonów i innymi reakcjami. Nawet jeśli bolesne wydarzenie miało miejsce w materialnym świecie, efekt był całkowicie w tobie. Masz wybór, jak interpretować i reagować na emocjonalne turbulencje. Uznanie tego oznacza wzięcie odpowiedzialności za swoje uczucia.

To nie znaczy, że powinieneś czuć się winna. Zamiast tego oznacza to, że rozpoznajesz swoją zdolność reagowania na bolesne sytuacje w nowy i kreatywny sposób. Biorąc odpowiedzialność za swoje uczucia, możesz również zyskać moc rozpuszczania bólu. Nie obwiniasz już nikogo innego za spowodowanie bólu, więc nie musisz już polegać na nikim innym, aby ten ból zniknął. Utrzymaj to zrozumienie w swojej świadomości przez kilka następnych chwil.

5. UWOLNIJ EMOCJE

 

Skieruj swoją uwagę na część ciała, w której odczuwasz ból, i przy każdym wydechu staraj się uwolnić to napięcie. Przez następne 30 sekund po prostu odczuwaj bolesne uczucie opuszczające twoje ciało z każdym oddechem. Wydawanie z wydechem słyszalnego dźwięku, który rezonuje w części ciała, w której zlokalizowany jest ból, pomaga rozluźnić i usunąć napięcie.

Możesz także poeksperymentować, aby odkryć, co jest dla ciebie najlepsze. Dla niektórych osób śpiew lub taniec załatwia sprawę. Możesz spróbować głębokiego oddychania, używania olejków eterycznych lub długiej ciepłej kąpieli. Wreszcie, jeśli spisałaś swoje emocje na papierze, pomocne może być rytualne spalenie papieru i ofiarowanie popiołów wiatrom.

6. PODZIEL SIĘ WYNIKIEM

 

Dzielenie się wynikiem uwolnienia bólu jest ważne, ponieważ aktywuje nowy wzorzec zachowania po uwolnieniu starego bolesnego wzorca. Wyobraź sobie, że możesz porozmawiać z osobą, która była zaangażowana w to bolesne zdarzenie. Co byś teraz powiedziała tej osobie?

Pamiętaj, że on/ona nie był prawdziwą przyczyną twojego bólu. Prawdziwą przyczyną była twoja reakcja. W stanie przemiany jesteś teraz wolna. Możesz więc dzielić się tym, co się stało, bez obwiniania, manipulacji lub szukania aprobaty. Być może zamierzali sprawić ci ból, a ty nieświadomie współpracowałaś w tym celu. Może chciałabyś powiedzieć, że nie zamierzasz już wpadać w takie pułapki.

Cokolwiek powiesz, zależy wyłącznie od ciebie. Tak długo, jak jesteś świadoma kroków, które podjęłaś do tej pory w tym ćwiczeniu, cokolwiek powiesz, będzie to dla ciebie odpowiednie. 

7. ŚWIĘTUJ PROCES

 

Teraz możesz świętować bolesne doświadczenie, które miało miejsce, jako cenny materiał, który pomógł ci przejść na wyższy poziom świadomości. To, co wcześniej było odłączoną, destrukcyjną i niepełnosprawną częścią twojej psychiki, jest teraz zintegrowane i przyczynia się swoją mocą do twojego większego duchowego celu. Zamiast reagować na sytuację odruchem bólowym, utrwalając problem, zamieniłaś go w okazję do duchowej przemiany. To jest coś do świętowania! Wyjdź na miłą kolację lub kup sobie kwiaty lub prezent na cześć nowej ciebie.

Korzystaj z tego ćwiczenia zawsze, gdy czujesz się zdenerwowana, aby uwolnić się od emocjonalnego zawirowania i leżącego u jego podłoża bólu. Kiedy to zrobisz, przekonasz się, że możliwości będą pojawiać się częściej w każdej dziedzinie twojego życia.