Kiedy energia zostaje uwięziona w ciele: Qi i system meridianów

punkty energetyczne na ciele

Meridiany energetyczne to subtelne podłoże każdej funkcji, mechanizmu i struktury w twoim ciele. Jeśli zmagasz się z niską energią, powtarzającą się chorobą lub po prostu czujesz się ciężki lub sztywny, sprawdź stan swoich meridianów. Gdzieś w twoim ciele może być uwięziona energia, która potrzebuje uwolnienia.

Ale poczekaj – czy energia rzeczywiście może utknąć w ciele, jak skrzep krwi w żyle? Chociaż jest to bardziej subtelne, a konsekwencje mniej oczywiste, blokady energetyczne mogą objawiać się w poważniejszych stanach, jeśli nie są leczone.

Na początek przyjrzymy się, czym są meridiany energetyczne i główne kanały w całym ciele. Następnie dowiemy się, co powoduje blokady i co możesz z nimi zrobić.

Czym są meridiany?

Różne starożytne tradycje mówiły o systemie energetycznym w ciele od najdawniejszych czasów. Indyjscy jogini nazywali ją Prana, podczas gdy chińscy taoiści nazywali ją Qi lub Chi. Zwykle tłumaczona jako „witalna siła życiowa” „energia życiowa” lub „energia seksualna”, ta Prana lub Qi jest siłą obecną w całym życiu, która spaja wszystkie rzeczy we wszechświecie.

Tak jak Prana porusza się kanałami energetycznymi zwanymi Nadi w indyjskiej tradycji jogi, w tradycji chińskiej Chi porusza się poprzez sieć ścieżek energetycznych zwanych „Jing-luo”, które łączą i otaczają wszystkie tkanki i komórki. Jing oznacza „przejść”, a Luo oznacza „to, co łączy”. Słowo to jest tłumaczone jako „kanały” i powszechnie znane jako „meridiany”.

Tradycja taoistyczna, na której opiera się Tradycyjna Medycyna Chińska (TCM), wyróżnia 12 meridianów głównych, 8 meridianów mniejszych i wiele meridianów pobocznych. 

Podczas gdy w jodze czakry są uważane za główne punkty energetyczne, model taoistyczny uważa nasze narządy wewnętrzne za główne punkty skupienia magazynowania i dystrybucji energii. 

Większość głównych meridianów nosi nazwy organów wewnętrznych, na które wpływają i z którymi są powiązane: Qi narządu przemieszcza się przez meridian tego narządu. 

12 głównych meridianów

12 głównych meridianów składa się z 5 meridianów Yin: serca, śledziony, płuc, nerek, wątroby; 5 meridianów Yang: jelito cienkie, żołądek, jelito grube, pęcherz moczowy, woreczek żółciowy, meridian osierdzia i meridian San Jiao.

Istnieją również dwa meridiany linii środkowej, główne kanały energii yin i yang. Naczynie poczęcia biegnie od nerek do przedniej linii środkowej ciała, kończąc się przy ustach, gdzie spotyka się z naczyniem rządzącym. Tutaj zbiegają się wszystkie kanały yang. Dwoistość tych dwóch meridianów łączy się w głowie i kroczu, tworząc kompletny krąg energii.

Zgodnie z tradycją taoistyczną wszystko w życiu wymaga połączenia Yin i Yang dla równowagi, dlatego meridiany narządów tworzą pary. Na przykład żołądek (Yang) tworzy parę ze śledzioną (Yin).

Mówiąc prościej, narządy Yin są solidne, a ich główną funkcją jest przechowywanie naszych energii i płynów, podczas gdy narządy Yang są puste, a ich główną funkcją jest przekształcanie i przekazywanie energii i płynów.

Qi każdej pary narządów ma określone funkcje w naszym ciele i jest powiązane z określonym elementem i różnymi emocjami. Brak równowagi emocjonalnej może być oznaką niezrównoważonej Qi. 

Tak jak mamy fizyczną tkankę bliznowatą, którą należy przebić, mamy również emocjonalną bliznę, nad którą możemy pracować poprzez meridiany. Na przykład, jeśli doświadczasz nadmiernego gniewu i frustracji, praca nad meridianem wątroby poprzez określoną pozycję jogi Yin, akupunkturę, akupresurę czy masaż taoistyczny może przynieść równowagę i pomóc uwolnić te zastałe emocje, które już ci nie służą.

Cechy meridianów

 
Żołądek/śledziona
  • Żywioł: Ziemia
  • Funkcja: Zbiornik na żywność i wodę, zasila pozostałe organy
  • Emocje: zmartwienie, niepokój i nadmierne myślenie
  • Oznaki dysharmonii: Kiedy jest niezrównoważona, Qi Śledziony-Żołądka ma tendencję do wprowadzania dysproporcji w naszych interakcjach ze światem zewnętrznym. Może to objawiać się nadmierną potrzebą aprobaty, niepokojem i nerwowością.
 
Wątroba/Pęcherzyk Żółciowy
  • Żywioł: Drewno
  • Funkcja: Przechowuje krew, reguluje przepływ Qi, siedziba naszej duszy.
  • Emocje: złość i życzliwość
  • Oznaki dysharmonii: Kiedy Qi wątroby/pęcherzyka żółciowego jest niezrównoważone, może wystąpić frustracja i defensywność lub możemy czuć się sparaliżowani i niezdolni do obrony siebie. Mamy tendencję do podejmowania pochopnych i impulsywnych decyzji. Drobne przykrości mogą przerodzić się w szaleństwo.
 
Nerka/Pęcherz moczowy
  • Żywioł: Woda
  • Funkcja: reguluje objętość wody, koordynuje oddychanie i przechowuje Jing: naszą esencję. 
  • Emocja: Strach i mądrość
  • Oznaki dysharmonii: Kiedy nasze chi nerki/pęcherza moczowego jest niezrównoważone, trzymamy się rzeczy i ludzi, nie mogąc odpuścić. Ponieważ ze strachem przestajemy ufać ludziom wokół nas, brakuje nam również zaufania do siebie.
 
Serce/jelita cienkie
  • Żywioł: Ogień
  • Funkcja: Krążenie krwi i funkcje umysłowe
  • Emocja: szczęście i miłość
  • Oznaki dysharmonii: Kiedy Qi serca/jelita cienkiego jest niezrównoważone, może wystąpić uczucie smutku, desperacji lub depresji.
 
Płuca/jelito grube
  • Żywioł: Metal
  • Funkcja: Kontroluje oddychanie, reguluje przepływ wody.
  • Emocje: smutek/żal i poczucie piękna
  • Oznaki dysharmonii: Kiedy Qi Płuca/Jelita grubego jest niezrównoważone, mamy tendencję do odczuwania smutku związanego z poczuciem straty. Nie mogąc wyrazić naszego żalu, może nastąpić błędne koło. 
 
San Jiao
  • Meridian San Jiao opisuje funkcję bardziej niż narząd. Zwykle nie jest powiązany z konkretną emocją.
  • Czasami nazywany Potrójnym Palnikiem, jego funkcja polega na przyjmowaniu, przemianie i eliminacji.
 
Osierdzie
  • Meridian osierdzia zwany również „zwieraczem serca” odnosi się do funkcji krążenia i chroni serce. Zwykle nie jest powiązany z konkretną emocją.
 

Pamiętaj, że meridiany nie znajdują się w samych organach. Są to raczej kanały, przez które komunikują się różne części ciała.

Co powoduje blokadę energii?

Jedną z podstawowych rzeczy, które staramy się osiągnąć w życiu, jest równowaga. Ale, jak zapewne zdałaś sobie sprawę, kiedy już nam się wydaje, że ją osiągnęliśmy, nagle znowu pojawia się jakiegoś rodzaju dysharmonia. To dlatego, że jedyną trwałą rzeczą w życiu jest zmiana. Wszystko, co się zmienia, naturalnie wypada z równowagi.

Jednym z najważniejszych wskaźników zdrowia jest to, jak dobrze nasz organizm jest wyposażony w przywrócenie równowagi. Zrozumienie meridianów i przyczyny ich blokowania może dać nam wskazówki na temat tego, co leży głęboko w naszej podświadomości, takich jak trauma i stłumione emocje. Ale mogą również wskazywać na problemy fizjologiczne, których możemy nie zdawać sobie sprawy lub zachowania związane ze stylem życia, w którym przydałoby się trochę zmian.

Kiedy ciało jest chronicznie niezrównoważone, przepływ qi jest zakłócony i może spowodować blokadę w jednym lub więcej meridianach. Czasami te blokady wynikają ze stresu, negatywnych emocji, kontuzji lub przeszłej traumy. Inne czynniki to zła dieta, brak ruchu, nieprawidłowe oddychanie, a nawet zła postawa. Negatywne lub obsesyjne myślenie może również utrudniać przepływ energii. Innym razem w ciele występuje nadmiar jakiegoś elementu, takiego jak ogień (jest to zasada medycyny ajurwedyjskiej).

Blokada w jednym obszarze może zdenerwować inną część ciała, gdy ciało próbuje odzyskać równowagę. Również fizjologicznie nasze ciała starają się zrekompensować uraz lub ograniczenie w danym obszarze, co może sprawić, że jeden obszar będzie pracował ciężej niż powinien, aby zrekompensować jego przeciwny odpowiednik. Jak więc możemy leczyć blokady w meridianach?

Leczenie blokad energetycznych

Chociaż meridiany istnieją subtelnie, głęboko w ciele, można nimi manipulować powierzchownie poprzez terapie, takie jak akupunktura, akupresura, joga czy masaż. Praca z meridianami może mieć głęboki wpływ na zdrowie całego ciała. Wspomniane metody mogą uwolnić zastałą krew i qi, zrównoważyć energię, odżywić tkanki ciała, poprawić krążenie, wzmocnić walczące narządy i przywrócić ogólne samopoczucie całemu ciału.

Masaż Taoistyczny

Celem masażu taoistycznego jest doprowadzenie do harmonii między duszą, umysłem i duchem. Zablokowana energia podczas masażu jest uwalniana na różnych poziomach ciała (fizycznym i energetycznym).

Masaż Tao pomaga poprawić i zwiększyć przepływ energii przez organizm, co wyrazi się w radości życia i wzroście żywotności. Istnieją różne formy masaży Tao, ale szczególną formą masażu Tao jest Taoistyczny Masaż Erotyczny (erotyczny dlatego, że podczas tego masażu uwzględniane są również miejsca intymne, choć w sposób medytacyjny a nie stymulacyjny – nie jest to więc masaż stricte erotyczny, jaki możemy sobie wyobrazić na podstawie zachodniego podejścia do erotyki).

Przyjęcie masażu taoistycznego pozwala na doświadczenie najróżniejszych doznań, które pobudzają sieć neuronową. Taki dotyk może nam pomóc w pobudzeniu naszych mniej żywotnych lub zablokowanych części, poszerzeniu naszej zdolności odczuwania i zapewnieniu energii erotycznej, która pełni zaszczytną i ważną rolę w naszym życiu i ciele.

Kiedy doświadczasz uważnego, pełnego energii, ale łagodnego dotyku tao, możesz osiągnąć głęboki stan wewnętrznej świadomości. Osoby regularnie przyjmujące ten masaż mówią, że uzyskują łatwiejszy dostęp do rdzenia swojej wewnętrznej mocy, wraz z towarzyszącym temu doświadczeniu ekstatycznymi stanami i głęboką przyjemnością. 

U tych, którzy przeżyli nadużycia seksualne, i u tych, którzy czują się jedynie przedmiotowymi obiektami seksualnymi, masaż taoistyczny może zapewnić przestrzeń, w której mogą poczuć się bezpieczni i wolni w doświadczaniu tego, kim naprawdę są. A gdy ciało podczas takiego masażu zacznie się odprężać, a energia zacznie swobodnie płynąć, uwolnią się hormony związane z uczuciem zaufania, miłości i więzi.

Dzięki medytacyjnej, łagodnej, nie nastawionej na jakikolwiek wynik, stymulacji seksualnej, wytwarzane zostają potężne ilości endorfin, które pomagają budować uczucie błogości. A kiedy energia prany jest pompowana przez długie, głębokie oddychanie, serce otwiera się, a energie krążą spiralnie przez nasze czakry, gdzie możemy doświadczać ekstatycznej całości z boskością w nas samych i innych.

Dlatego jeśli zależy Ci na rozwoju osobistym, duchowym i emocjonalnym, warto rozważyć skorzystanie z masażu taoistycznego. Na masaż taoistyczny w Warszawie możesz zapisać się tutaj.

Może Cię również zainteresować Tantryczny masaż terapeutyczny

Więcej o tym, czym są masaże tantryczne, przeczytasz w artykule: Czym jest Masaż Tantryczny? Poznaj moc dotyku uzdrawiającego seksualność