Czym jest somatyczna zbroja i rozbrajanie ciała

rozbrajanie ciała

Rozbrajanie jest terminem, który rozwinął się po pracy Wilhelma Reicha (ojca bioenergetyki, którą potem rozwinął A. Lowen). Był on psychoanalitykiem, który badał to zjawisko w latach trzydziestych XX wieku. Zauważył, że cechy charakteru jego pacjentów, zebrane razem, tworzyły obronę przed emocjami, które uważali za niechciane, nieakceptowalne lub niebezpieczne w jakiś sposób. Obrony te mogły być tworzone poprzez doświadczanie stresów życia codziennego, traumatycznych wydarzeń, a nawet powtarzających się negatywnych wzorców myślowych.

Reich zauważył również istnienie somatycznej zbroi mięśniowej, która odpowiadała „zbroi charakteru”. Składała się ona z fizycznych napięć, skurczów i spazmów, i jest wyrazem emocji lub idei, które zostały stłumione. Odkrył, że mogą one zostać zmagazynowane w ciele, jeśli nie zostaną odpowiednio wyrażone i przetworzone w momencie ich wystąpienia.

Z biegiem czasu napięcia te mogą stwardnieć, powodując „opancerzenie” tkanek ciała. Dalsze skurcze mogą wystąpić, gdy reakcje mięśniowe są ponownie wyzwalane przez wspomnienia lub trigerujące zdarzenia. Pancerz ten zatrzymuje swobodny przepływ energii życiowej przez ciało. W wyniku „zbroi” ciało fizyczne może stać się odczulone zarówno na przyjemność, jak i na ból, i stać się odrętwiałe.

Zdejmowanie zbroi

 

Reich odkrył, że zbroję można usunąć poprzez zastosowanie pewnych technik pracy z ciałem w celu zmiękczenia ciała. Poprzez masaż tkanek głębokich i uciskanie określonych punktów w ciele, odrętwiałe i bolesne obszary można przekształcić z powrotem w obszary przyjemności. Dzieje się tak poprzez uwolnienie fizycznego napięcia i ukrytych emocji. Często były one przechowywane w ciele w układzie nerwowym i na poziomie komórkowym, czasami przez dziesięciolecia. Reich odkrył, że usuwając fizyczne i emocjonalne blokady, można zwiększyć zdolności orgazmu, które mogą działać uzdrawiająco na ciało. Jego praca doprowadziła do rozwoju wielu terapii opartych na ciele i pokrywa się z takimi terapiami jak Bowen, rolfing, terapia czaszkowo-krzyżowa, terapia punktów spustowych i Shiatsu.

Praktyka zdejmowania zbroi w innych kulturach

 

Praktyka usuwania tak zwanej zbroi nie jest nowa i była praktykowana od wieków przez różne kultury na całym świecie, pod różnymi nazwami i odmianami. Rdzenne plemiona amerykańskie i szamani na całym świecie ułatwiali poprawę zdrowia i szczęścia ludzi, uwalniając ich od bólu, który mogli odczuwać. Tradycyjna medycyna chińska odzwierciedla niektóre koncepcje rozbrajania w praktyce akupresury, w której określone punkty ciała są uciskane w celu uwolnienia bólu i emocji oraz uwolnienia przepływu chi w ciele.

Nowoczesne rozbrajanie

 

Nowoczesne rozbrajanie to praktyka pracy z ciałem, w której głęboki nacisk wywierany jest na różne punkty ciała. W połączeniu z zachowaniem świadomości tego, co dzieje się w ciele, techniki te mogą wydobyć na powierzchnię różne wspomnienia, doznania i uczucia. W niektórych przypadkach mogły nie być odczuwane lub pamiętane przez długi czas – nawet przez dziesięciolecia. Ucisk pomaga również uwolnić fizyczne napięcie z ciała. Wiele osób może początkowo mieć trudności z odczuwaniem wielu doznań w ciele, ponieważ straciło kontakt ze swoimi odczuciami, emocjami i instynktami. Osobom tym można pomóc, zapraszając ich do powolnego powrotu i odczuwania wszystkiego w swoim ciele. Jest to brama do uzdrowienia.

Techniki rozbrajania ciała mogą pomóc w pozbyciu się napięcia i toksyn, usunięciu blokad, uwolnieniu negatywnych wspomnień, przekonań i emocji. Tantryczne rozbrajanie ciała obejmuje całe ciało i pomaga otworzyć naturalne ścieżki energetyczne, aby uzdrawiająca siła życiowa lub energia seksualna mogła przepływać przez całe ciało bez przeszkód. Terapia jest holistyczna i obejmuje całe ciało, ponieważ napięcie i leżące u jego podstaw emocje mogą być przechowywane w dowolnej części. Stosowane są zarówno techniki zewnętrzne, jak i wewnętrzne.

Rozbrojenie narządów płciowych (rozbrajanie miednicy, rozbrajanie joni, rozbrajanie seksualne)

 

W ramach leczenia całego ciała, osobom oferuje się również rozbrojenie narządów płciowych (nazywane rozbrajanie seksualne), jeśli i kiedy są na to gotowi. Jest to część ciała, która może zawierać wiele urazów spowodowanych zawstydzeniem, zranieniem lub dotknięciem bez szacunku lub zgody. Wielu z nas nosi w sobie negatywne przekazy na temat genitaliów i seksualności, które często otrzymaliśmy w dzieciństwie. Z biegiem czasu może to objawiać się bólem fizycznym w okolicy miednicy i powodować lub przyczyniać się do dysfunkcji seksualnych.

Masaż narządów płciowych oraz rozbrajanie joni czy rozbrajanie miednicy może pomóc w uwolnieniu bólu i emocji, które często są odczuwane w tym obszarze. W przypadku mężczyzn masaż prostaty może pomóc głęboko zrelaksować ciało. W przypadku kobiet masaż joni może pomóc wyleczyć się z wielu traum związanych z kobiecością. Obejmują one trudny poród, wstyd związany z rozpoczęciem lub wystąpieniem miesiączki, bolesny seks, niechciany seks i wiele innych. Masaż joni wspiera kobiety w uzdrawianiu ich seksualności, oczyszczaniu joni z przeszłych doświadczeń, uwalnianiu napięcia w miednicy i ostatecznie pozwala im wykorzystać swój potencjał mocy i przyjemności.

Jak rozpoznać, czy w twojej joni kryje się trauma lub napięcie?

 

Objawy są niezwykle różnorodne, ale najbardziej oczywiste manifestują się jako poczucie drętwienia wokół sromu i pochwy, ból podczas stosunku lub intymności, uczucie blokady energetycznej w tym regionie, objawy PMS, brak lub niskie libido, problemy z płodnością, problemy z osiąganiem orgazmów, ogólna mała wrażliwość ciała, poczucie oddzielenia od ciała itp. Tak naprawdę większość kobiet posiada pewien stopień zbroi, ponieważ wciąż noszą w sobie ślady poczucia winy, wstydu i strachu, tak głęboko zakorzenione w naszych kulturowych uwarunkowaniach związanych z seksualnością.

Na szczęście obecnie jest zdecydowanie większa świadomość wagi czerpania z mocy seksualnej, a rozbieranie yoni staje się coraz bardziej znane w świecie zachodnim. Ludzie w końcu zrozumieli, że zdrowie seksualne jest tak samo ważne jak każdy inny obszar naszego zdrowia i że uzdrowienie seksualne jest koniecznością, jeśli mamy być pełnymi, zdrowymi ludźmi.

Otrzymywanie świadomego, pełnego miłości dotyku od terapeuty jest uzdrawiające i korzystne samo w sobie. To osoba przyjmująca masaż decyduje, gdzie dotykanie jest dla niej w porządku, a gdzie nie, i ma możliwość wstrzymać lub przerwać sesję w dowolnym momencie. Granice i gotowość (lub jej brak) osoby przyjmującej uzdrawianie seksualne są zawsze respektowane.

Zapraszam na tantryczne rozbrajanie seksualne, rozbrajanie joni i miednicy.