Ciało przechowuje emocje – Gdzie Ty trzymasz swoje?

ciało przechowuje emocje

Wypieranie nieprzetworzonych emocji może być szkodliwe dla naszego zdrowia, ponieważ wyparte emocje i tak w nas zostają, kumulując się w ciele energetycznym, emocjonalnym oraz fizycznym. I choć zazwyczaj nie mamy z nimi świadomego kontaktu, to wpływają na nasze myśli, zachowanie, postawę ciała, zdrowie i ogólną żywotność.

Dlaczego przechowujemy emocje w ciele?

W społeczności naukowej pojawia się coraz więcej dowodów na poparcie tego, co starożytne tradycje uzdrawiania znały od zawsze, a mianowicie, że ciało przechowuje emocje. Ciało, umysł i nasze doświadczanie świata są ze sobą nierozerwalnie splecione. Przypomnij sobie, kiedy ostatnio czułaś złość i zwróć uwagę na to, jakie było twoje fizyczne doświadczenie związane z tą emocją. Prawdopodobnie zacisnęłaś zęby, zacisnęłaś szczękę, zmarszczyłaś brwi i zacisnęłaś pięści na poziomie świadomym lub podświadomym.

A teraz cofnij się pamięcią do czasu, kiedy doświadczyłaś smutku. Być może twoja górna część ciała zapadła się do przodu i do wewnątrz. Może pamiętasz, że przestrzeń wokół przedniej górnej części klatki piersiowej była naprawdę mała. Jeśli płakałaś, możesz pamiętać uczucie duszności w gardle i klatce piersiowej oraz nieregularne skurcze płuc, gdy łzy płynęły.

Te potężne emocje i wiele innych – w tym traumatyczne doświadczenia – są odczuwane i wyrażane w ciele w niezaprzeczalnie fizyczny sposób. Mogą również zostać uwięzione w ciele, ponieważ często byliśmy uczeni, aby tłumić nasze uczucia, połykać nasze słowa, powstrzymywać złość i smutek oraz nie stawiać na pierwszym miejscu naszej potrzeby przyjemności. Zamiast pozwalać emocjom, które są energią w ruchu, przepływać przez nasze ciała, gromadzimy je w poszczególnych częściach ciała, co może objawiać się fizycznym dyskomfortem i dolegliwościami.

Ciało przechowuje emocje w różnych obszarach

 

Szczęka

Emocje gniewu i urazy są często trzymane w naszej szczęce i wokół ust. Jeśli często boli cię gardło, masz owrzodzenia jamy ustnej lub zgrzytasz zębami w nocy, może to być oznaką nadaktywności lub zastoju energii w tej części ciała.

Jak uwolnić emocje ze szczęki

Szybkim i prostym sposobem na rozładowanie napięcia szczęki jest symulowanie aktu ziewania – otwórz szczękę tak szeroko, jak jest to wygodne i weź głęboki wdech, utrzymując usta otwarte podczas wydechu, uruchamiając struny głosowe, aby wykonać dźwięk. Możesz to zrobić za każdym razem, gdy zauważysz napięcie w szczęce.

Jeśli ból dotyczy skroni i stawu skroniowo-żuchwowego (miejsca, w którym kość szczęki łączy się z czaszką), spróbuj wykonać samodzielny masaż, zaczynając od skroni, a następnie kciukami i palcami wskazującymi przesuwaj się wzdłuż dolnej krawędzi szczęki.

Szyja i gardło

Przestrzeń wokół szyi i gardła jest ściśle związana z komunikacją i wyrażaniem siebie. Odnosząc się do piątej czakry w tantrycznej szkole myślenia, wiele osób trzyma tutaj napięcie, trzymając język za zębami i przełykając to, co chcieli wyrazić, być może czując lęk lub poczucie braku zasługiwania przed wyrażaniem swojej opinii, granic czy potrzeb. Brak równowagi może objawiać się problemami z tarczycą, obrzękiem węzłów chłonnych i przewlekłym bólem szyi.

Jak uwolnić emocje z szyi i gardła

Aby złagodzić i przywrócić równowagę w tym obszarze, zaproś swobodny, ucieleśniony ruch do przestrzeni wokół szyi, poruszając się wystarczająco wolno, abyś była świadoma doznań i dźwięków, które mogą się pojawić. Weź głęboki wdech do brzucha, a na wydechu uruchom gardło czując, jak dźwięk wychodzi prosto z brzucha lub z innego miejsca, które czujesz, że chciałoby się wyrazić przez wibrację w gardle. 

Ramiona

Podczas gdy wiele współczesnych problemów z barkami wynika z niezdrowej postawy, napięte, bolesne ramiona mogą świadczyć o tym, że jesteś obecnie przeciążona lub że doświadczyłaś wewnętrznego bólu i złamanego serca, i podświadomie próbujesz stworzyć zbroję wokół przedniej części swojego ciała w celu ochrony.

Jak uwolnić emocje z ramion

Aby przetworzyć wszelkie zablokowane lub nadmierne emocje w ramionach, weź duży wdech i aktywnie wzrusz ramionami w kierunku uszu, być może ściskając szczyty ramion przeciwnymi rękami. Poczuj dyskomfort, gdy zapraszasz większe napięcie i ładunek energii do tej części ciała i wytrzymaj tak długo, jak możesz. Kiedy będziesz gotowa, zrób wydech i rozluźnij ramiona i barki, czując, jak nadmiar energii przepływa przez resztę ciała. W razie potrzeby powtórz kilka razy.

Klatka piersiowa

Klatka piersiowa i przestrzeń wokół naszego serca to bardzo ważne miejsce w naszym ciele. W tradycyjnych chińskich i japońskich tradycjach medycznych jest miejscem, w którym łączą się energie nieba i ziemi, jednocześnie jednocząc przestrzeń naszej fizycznej i duchowej jaźni w tantrycznym systemie czakr. Obszar ten często wiąże się z silnymi uczuciami miłości, żalu i smutku; gdy jest napięty, zablokowany lub chory. Brak równowagi w przestrzeni serca w klatce piersiowej może prowadzić do zaburzeń psychicznych, jak choćby depresja, a nawet chorób serca.

Jak uwolnić emocje z klatki piersiowej

Techniką oddychania, która leży u podstaw wielu praktyk dobrego samopoczucia, jest jogiczny Oddech Ujjayi. Rozszerzanie boków ciała na wysokości żeber podczas zapraszania wdechu i ich rozluźniania na wydechu może być delikatnym, ale transformującym sposobem na otwarcie przestrzeni wokół klatki piersiowej, serca i płuc. Ucząc się oddychać w ten sposób, pomocne może być położenie rąk po bokach klatki piersiowej, tak aby czuć rozszerzanie i kurczenie się przy każdym oddechu. 

Innym prostym sposobem, który można połączyć z oddychaniem, jest lekkie opukiwanie przestrzeni serca wraz z wydawaniem dźwięków na wydechu.

W trakcie tantrycznych sesji i masaży często pracuję z energetycznym otwarciem serca, uwolnieniem z niego energii i przywróceniem naturalnego przepływu między nim a rękoma i dłońmi, które wg taoizmu są przedłużeniem energii serca. Zapraszam na terapeutyczne masaże tantryczne oraz taoistyczny masaż równoważący przepływ energii w całym ciele, w tym w rękach i sercu.

Biodra i miednica

Przyjemność, kreatywność i frustracja, szczególnie związane z seksualnością (więcej o tym przeczytasz w artykule: 10 miejsc w ciele, w których najczęściej odkładają się uwięzione emocje) i związkami, to emocje często związane z naszymi biodrami i miednicą. Sztywność w biodrach lub rozłączenie z dnem miednicy może też równać się z zablokowaniem w jakiejś dziedzinie życia – w miłości, seksualności czy karierze.

Jak uwolnić emocje z bioder i miednicy

Aby fizycznie zachęcić do otwarcia się na przestrzenie wokół bioder i wnętrz ud, wypróbuj dowolną odmianę Baddha Konasana – jogicznej pozycji szewca. Z pozycji siedzącej lub leżącej połącz podeszwy stóp i pozwól kolanom opaść na bok na tyle, by było to dla ciebie wygodne. Pozostań w pozycji przez ponad 10 głębokich, powolnych oddechów, kierując swoją uwagę w dół do dna miednicy, które spłaszcza się przy każdym wdechu i rozluźnia przy każdym wydechu.

Miednica jest zazwyczaj siedliskiem wielu fizycznych napięć, wypartych emocji i zablokowanych energii, dlatego podczas prowadzonych przeze mnie terapeutycznych sesji rozbrajania ciała (zdejmowania z niego fizycznego, emocjonalnego i energetycznego pancerza), pracujemy równocześnie na wszystkich trzech poziomach, by proces uzdrawiania był jak najszybszy i jak najskuteczniejszy. Więcej o tych sesjach przeczytasz tutaj.