Jak uwolnić nagromadzony stres z „mięśnia duszy” (mięśnia lędźwiowego)

mięsień duszy

Niewiele osób słyszało o mięśniu lędźwiowym, ale w rzeczywistości jest to jeden z najważniejszych mięśni w twoim ciele. Mięsień lędźwiowy znajduje się z boku kręgosłupa i rozciąga się do krawędzi miednicy. Jest często określany jako mięsień duszy, ze względu na odpowiedzialność, jaką ma w naszych ciałach.

Mięsień duszy (psoas) zasadniczo łączy nasze górne ciała z dolnymi, wnętrze z zewnętrzem i plecy z przodem.

Jeśli większość czasu spędzasz siedząc, tak jak większość z nas w biurze, możesz blokować biodra, nawet o tym nie wiedząc.

Zablokowane biodra przyczyniają się do zwiększonego uczucia stresu i strachu, które normalnie nie byłyby odczuwalne. To zaciemnia naszą zdolność do myślenia i funkcjonowania tak, jak powinniśmy.

Te rzeczy wpływają na naszą zdolność do racjonalnego myślenia i zdziwiłbyś się, jak wiele rzeczy w naszym życiu doznaje przez to uszczerbku.

Kiedy czujemy stres i niepokój, łatwiej się nami manipuluje.

Agencje reklamowe są niezwykle winne żerowania na naszych wyzwalaczach stresu i poziomach lęku, o których wiedzą, że mogą wykorzystać do zwiększenia sprzedaży produktów.

Kiedy spędzamy cały dzień siedząc lub pracując, nie tylko wywołujemy w sobie większy niepokój, ale także nie mamy szansy uwolnić żadnego z nagromadzonych napięć.

Zgadnij, gdzie gromadzi się ten stres i niepokój? W naszych mięśniach lędźwiowych.

To jeden z największych mięśni w ciele, a jego wielkość jest porównywalna do odpowiedzialności, jaką posiada.

Na przykład jest to w dużej mierze związane z naszymi reakcjami na ucieczkę lub walkę, które są odpowiedzialne za uwalnianie adrenaliny. Kiedy pojawiają się tego typu reakcje, wytwarzają w organizmie hormony stresu, które nie znikają, jeśli ich nie uwolnimy; po prostu są przechowywane w ciele.

Może to prowadzić do bezsenności, lęku, depresji i osłabienia układu odpornościowego.

Nie ma jednej metody, która pomoże ci pozbyć się nagromadzenia przechowywanego w twoim mięśniu lędźwiowym, ale istnieje kilka metod, których możesz użyć, aby pozbyć się go poprzez stopniowy proces.

Joga

Jednym z najlepszych sposobów na pozbycie się tego nagromadzenia stresu jest joga i medytacja w ruchu. Rozciąganie pomoże ci zaangażować określone partie ciała w określonych godzinach.

Wiele osób myśli, że chodzi o to, jak bardzo możesz być rozciągliwy, ale nie w tym rzecz. Joga polega na uzdrawianiu ciała i skupianiu się na sobie.

Jeśli wykonujesz pozy tak, jak powinieneś, uzyskujesz 100% korzyści, pomimo tego, jak bardzo możesz być nieelastyczny.

Nawet poświęcenie dziesięciu minut dziennie na rozciągnięcie mięśni duszy będzie miało pozytywny wpływ na twoje zdrowie i samopoczucie emocjonalne.

Będziesz mógł się zrelaksować i swobodniej poruszać, a z czasem poczujesz, że niepokój zacznie zanikać.

TRE

Inną polecaną i sprawdzoną metodą będą ćwiczenia TRE. Sekwencja ćwiczeń w metodzie TRE uruchamia reakcję kontrolowanego drżenia mięśni, co redukuje napięcie nagromadzone w ciele. Drżenie jest naturalnym procesem leczenia somatycznych skutków silnego przeżycia, naszą biologiczną reakcją na traumę. Powszechnie uważa się, że drżenie jest objawem tchórzostwa lub silnego lęku, tymczasem jest to nasz genialny patent na samouzdrawianie.

Podczas sesji TRE naprzemiennie napina się i rozluźnia mięśnie nóg oraz miednicy w taki sposób, aby doprowadzić do mimowolnego ich drżenia, które, docierając do głębszych warstw mięśni i powięzi, pobudzi mięsień lędźwiowy.

Tantryczny masaż powięziowo-energetyczny

Masaż powięziowo-energetyczny (terapeutyczny masaż tantryczny) jest manualną techniką pracy z ciałem łączącą masaż powięziowy oraz pracę z zablokowaną energią. Masaż ten wykorzystuje pracę na tkankach głębokich, terapię mięśniowo powięziowych punktów spustowych, mięśnia duszy (psoas), pracę z energią i oddechem, ruchem, emocjami oraz intencją.

Głównym celem masażu powięziowo-energetycznego jest efektywne rozluźnienie całego ciała i przygotowanie go na swobodny przepływ energii poprzez usunięcie fizycznych, emocjonalnych oraz energetycznych blokad, które często mają podłoże psychosomatyczne.

Na masaż powięziowo-energetyczny możesz zapisać się TUTAJ. A TUTAJ przeczytasz więcej o tym, czym są masaże tantryczne. W dziale FAQ natomiast przeczytasz pytania i odpowiedzi o tym, jak wyglądają sesje masaży.