Oksytocyna: lek miłości! 7 powodów, dla których oksytocyna jest tak niesamowita

oksytocyna

Oksytocyna, nazywana również „hormonem przytulania”, jest uwalniana przez kontakt z ciałem. Już nawet zwykły uścisk dłoni uwolni trochę oksytocyny w mózgu. Przytulanie potrafi wyzwolić jej o wiele więcej, a intymny, otulający masaż może sprawić, że zostaniesz nią zalana.

Dlaczego oksytocyna jest taka wspaniała i co może sprawić?

  1. Pomaga budować intymność w związkach

Oksytocyna jest niezbędna w budowaniu więzi międzyludzkich, wywołuje podniecenie seksualne i pomaga mężczyznom w utrzymaniu erekcji. Pomaga nam w poczuciu większej więzi z naszymi partnerami.

Pary często zgłaszają, że po kilku sesjach masażu tantrycznego czują się bardziej zakochane i bardziej połączone, lub jeszcze lepiej, uczą się nawzajem masować i obdarzają się tego rodzaju dotykiem regularnie.

  1. Pomaga kobietom rodzić

Oksytocyna jest ważnym aspektem porodu i więzi matka-dziecko. Oksytocyna stymuluje i przyspiesza skurcze macicy. Z tego powodu bywa podawana przez lekarzy jako lek podczas porodu, w wersji syntetycznej. Po urodzeniu matki mogą nawiązać intymność i kontakt z dzieckiem poprzez dotyk.

Wzrost oksytocyny działa również na inne, niebezpośrednie sposoby, jak na przykład wzrost więzi emocjonalnych i lepsza komunikacja w rodzinie.

  1. Zmniejsza lęki społeczne

Oksytocyna może pomóc nam w przezwyciężaniu społecznych zahamowań i lęków dzięki swojej zdolności do przełamywania barier społecznych, wywoływania optymizmu i zwiększania poczucia własnej wartości. Badania wskazują, że może pomóc w leczeniu wyniszczającej nieśmiałości, zaburzeń nastroju i zespołu stresu pourazowego.

  1. Może leczyć i łagodzić ból

Oksytocynę można nawet stosować do leczenia ran (ponieważ działa przeciwzapalnie). Badania wykazały również, że wzrost poziomu oksytocyny może złagodzić ból, od bólu głowy po bóle i skurcze ciała. Przydatne może być użycie wersji syntetycznej do łagodzenia bólu.

  1. Może nawet pomóc utrzymać nas w dobrej formie

W jednym z badań naukowcy zaobserwowali, że myszy z niedoborem oksytocyny stały się otyłe w późniejszym życiu – nawet przy normalnym przyjmowaniu pokarmu. Po podaniu wlewów z oksytocyną ich waga wróciła do normy. Naukowcy uważają, że hormon może być odpowiedzialny za szereg korzystnych efektów metabolicznych również u ludzi.

  1. To antydepresant

Oksytocyna sprawia, że czujesz się dobrze! Naukowcy odkryli, że niektóre młode matki doświadczały depresji z powodu niskiego poziomu oksytocyny. Istnieje również możliwość leczenia osób z kliniczną depresją i zaburzeniami lękowymi za pomocą syntetyzowanej oksytocyny.

Nie zawsze jednak trzeba sięgać po leki. W stanach obniżonego nastroju lub w łagodzeniu stanów depresyjnych świetnie sprawdzają się masaże.

  1. To łagodzi stres

Oczywiście to ma sens, że oksytocyna zmniejsza stres, ponieważ łagodzi niepokój społeczny i wywołuje uczucie zaufania. Jest to istotne, ponieważ stres ma ogromne konsekwencje dla organizmu, ostatecznie przyczyniając się do wielu innych chorób i schorzeń. Wiadomo również, że oksytocyna zmniejsza poziom kortyzolu w organizmie i obniża ciśnienie krwi.

Więc na co czekasz?

Idź, przytul kogoś… (nawet twój pies lub kot się liczy!)

Wymień się masażem ze swoim ukochanym…

lub… przyjdź na masaż tantryczny, a w szczególności na Masaż Kaszmirski, który napełni oksytocyną twoje ciało i uzdrowi deficyty potrzeby fizycznej bliskości. Może cię również zainteresować sesja przytulania.