Deficyty dotyku – jak zaspokoić potrzebę fizycznej bliskości

deficyty dotyku

Kiedy ostatni raz zostałeś dotknięty z miłością? Przytulany troskliwie? Pieszczony uważnie? Od kilku lat mówi się nam, kiedy możemy, a kiedy nie możemy wychodzić z domu, odwiedzać bliskich w szpitalach, wyjeżdżać za granicę, w jakiej odległości powinniśmy stać od siebie, a kiedy zakrywać twarze maskami. Ci, którzy są na tyle szczęśliwi, że mają w pobliżu kogoś, kogo można z miłością objąć i których usta są obdarzone łaską pocałunku, rzeczywiście mają szczęście w tym czasie. Ale dla innych, którzy w tej chwili nie mają takiego przywileju, może to być dość samotny i rzeczywiście trudny czas. Jaki będzie koszt takiej deprywacji dotyku poznamy dopiero za kilka lat, ale to, co możemy wiedzieć na pewno, to to, że te nowe sposoby regulowania kształtują nasze relacje z innymi ludźmi i naszymi własnymi potrzebami.

Czym jest deprywacja dotyku i jaki ma na nas wpływ?

Jakieś dwadzieścia lat temu temat deficytu dotyku zaczął nabierać większego znaczenia naukowego, gdy badacze odwiedzali rumuńskie sierocińce, aby obserwować dzieci. Naukowcy przeszli przez pełne dzieci żłobki, które milczały, ponieważ nauczyły się, że nikt ich nie podniesie, gdy będą płakać. Nie jesteśmy tymi dziećmi, ale pozostaje pytanie: jakie są naturalne, instynktowne strategie przetrwania, które mogą się zmieniać w tym czasie przestrzegania obowiązujących środków restrykcyjnych; innymi słowy, jaką cenę płacimy za powstrzymanie się od fizycznego kontaktu z drugim człowiekiem? Naukowcy odkryli, że brak dotyku przyczynił się do opóźnień w rozwoju motorycznym dzieci i przyswajaniu języka. Dzieci cierpiały na więcej problemów behawioralnych i zaburzeń psychicznych, a ich mózgi wykazywały zmiany we wzorcach aktywności elektrycznej. Siła tego badania przeprowadzonego w Rumunii zainicjowała dalsze badania nad znaczeniem dotyku. Ponad 100 badań na temat korzyści z masażu terapeutycznego i dotyku samego w sobie wykazały wiele korzyści z nich płynących, od zmniejszenia bólu do poprawy układu odpornościowego. Znaleziono zakończenie nerwowe zwane włóknem C dośrodkowym, które najlepiej reaguje na powolny, delikatny dotyk, jak na przykład pieszczoty.

Czy jestem pozbawiony dotyku?

Deprywacja dotyku występuje, gdy osoba doświadcza niewielkiego lub żadnego kontaktu z innymi żywymi istotami. Jeśli przez dłuższy czas nie dotykał cię inny człowiek, poświęć chwilę na głębokie oddychanie, wczuj się w swoje ciało i zadaj sobie pytanie: jak bardzo tęsknię i potrzebuję teraz dotyku? Zadaj swojemu ciału to pytanie, poświęć trochę czasu, aby podświadomy, a nie racjonalny, logiczny, umysł odpowiedział na nie, i spędź kolejne dni na badaniu, jakiego rodzaju fizycznego kontaktu możesz potrzebować/pragnąć; rozpocznij dociekanie, dialog ze swoim ciałem o rodzaj dotyku, którego pragnie twoje ciało. Odpowiedź najprawdopodobniej nadejdzie w nieoczekiwanym momencie, kiedy najmniej się tego spodziewasz, ciało mówi raczej emocjami i doznaniami, niż jasnymi słowami. Słuchaj uważnie płynących od niego znaków.

Jeśli masz trudności z zainicjowaniem dialogu ze swoim ciałem i wydaje ci się to zbyt obce jako koncepcja, zauważ, że jeśli cierpisz na którekolwiek z poniższych objawów, może to oznaczać, że cierpisz na brak dotyku:

  • wysoki poziom stresu 
  • problemy ze zdrowiem psychicznym, takie jak depresja
  • emocjonalnie napięcie, nadwrażliwość lub przeciwnie – odrętwienie, brak emocji
  • agresywne zachowanie
  • seksualne dysfunkcje
  • poczucie samotności
  • strach przed przywiązaniem i niesatysfakcjonującymi relacjami
 

Łagodzenie deficytu dotyku poprzez tantryczną pracę z ciałem

Jak wykazały badania, masaż może być doskonałym sposobem na zaspokojenie naszej potrzeby dotyku. Piękno tantrycznego masażu polega na tym, że zawiera ten pieszczotliwy aspekt, który łagodzi nerw C dośrodkowy. Masaż tantryczny jest formą masażu, która najczęściej obejmuje masaż narządów płciowych i piersi, które zwykle są pomijane przez inne metody masażu. Holistyczne podejście jest ważne dla Tantry. Nic nie jest pomijane. W tantrze uwaga jest poświęcana każdemu fragmentowi ciała, które zasługuje na uważny, pełen obecności, troski i miłości dotyk.

W zależności od wybranego masażu, można doświadczyć różnych pozytywnych efektów. I tak Masaż Taoistyczny pozwala na doświadczenie najróżniejszych doznań, które pobudzają sieć neuronową. Taki dotyk może nam pomóc w pobudzeniu naszych mniej żywotnych lub zablokowanych części, poszerzeniu naszej zdolności odczuwania i zapewnieniu energii erotycznej, która pełni zaszczytną i ważną rolę w naszym życiu i ciele; Masaż Kaszmirski pomaga nawiązać głęboki kontakt naszym ciałem i zaspokoić deficyty potrzeby fizycznej bliskości, zwłaszcza te mające korzenie w dzieciństwie i młodościMasaż Rozkosz Shakti otwiera na doświadczenia energii seksualnej w całym ciele oraz przedłużonych orgazmów; w Masażu Lemuriańskim wyzwolona w Yoni energia kundalini przenoszona jest do czakry serca, by doświadczyć rozkoszy z ich połączenia (więcej o tych masażach przeczytasz tutaj: Masaże Tantryczne Poszerzające Energię Seksualną). Natomiast Masaże Uzdrawiające pozwalają uwolnić się od przeszłych traum i blokad, i stać się bardziej otwartymi na kochającą przyjemność seksualną (więcej o tych masażach przeczytasz tutaj: Terapeutyczne Masaże Tantryczne).

Podobnie jak dzieci w rumuńskim żłobku, większość z nas nie otrzymała takiego dotyku i jego ilości, które można by uznać za zdrową dawkę. Nie wiemy, jak by teraz funkcjonowały nasze umysły i kim byśmy byli, gdybyśmy mieli w pełni zaspokojone potrzeby fizycznej bliskości. Ale nie wszystko stracone. Dobrą wiadomością jest to, że to, czego nie otrzymaliśmy w dzieciństwie, nadal możemy otrzymać. Potrzeby, które mieliśmy, a które nie zostały zaspokojone, gdy byliśmy zbyt mali, możemy teraz zaspokoić na różne sposoby. Możliwości są nieskończone. Dotyk, za którym tęsknisz, rodzaj uwagi, której potrzebuje twoje ciało, połączenie, którego szukasz, możesz zaspokoić poprzez masaże tantryczne, ale i poprzez przytulanie, także samoprzytulanie i przytulanie zwierząt, pracę z wewnętrznym dzieckiem czy odpowiednie medytacje.

Może cię również zainteresować sesja przytulania.